#LinkedIn #Creativity  #innovation #Technology #Future 

Kişisel bilgisayar o olmadan olmazdı. Bill Gates’in Paul Allen hakkındaki sözleri. Microsoft’un kurucusu Allen, bugün kullandığımız bilgisayarlar konusunda çok önemli bir rol oynadı.

Gates ve Allen, Allen’ın hayatının ve servetlerinin çoğunu adayacağı bir şehir olan Seattle’daki Lakeside Okulu’nun yedinci sınıftayken tanıştılar. Lakeside’da Gates ve Allen, okulun 60’lı yıllardaki tek bilgisayarlı terminalinde çalışacaktı. Son sınıf ödevinde Allen, Bill’le olan dostluğuyla ilgili bir makale yazdı. “Birlikte çok iyi uyuyoruz” diye yazdı.

1973 yılında Lakeside’dan mükemmel bir SAT puanı ile mezun oldu. Washington Eyalet Üniversitesi’ne gitti. Allen ve arkadaşları, Lakeside’dayken üniversitenin Bilgisayar Bilimleri Laboratuarı’na katıldılar. Portland’da ticari bir zaman paylaşım sistemi için laboratuarı kullanmaları yasaklandı.

Üniversitede iki yıl sonra, Allen okuldan ayrıldı ve Honeywell’de programcı olarak çalışmaya başladı. Tabii ki arkadaşı Bill Gates’in yanındaydı.

GETTY IMAGES

İki yıl sonra Gates’i Harvard’dan ayrılmaya ve Albuquerque’ye taşınmaya ikna eden Allen, böylece Paul Allen ve Bill Gates ilk kişisel bilgisayarı kurmaya başlayıp bir programa yazılım yazabilecekti. Böylece: Microsoft Basic doğdu.

Aslında, Microsoft adını öneren Allen’dı.

Şirket Seattle’a döndüğünde, Allen ile Gates arasındaki ilişki çok daha karışıktı.Allen, Idea Man adlı anılarında, Allen’in Microsoft’taki hissesini azaltmaya çalışan Bill Gates’i duyar ve plan başarısız olur.

Allen, kısmen arkadaşı ile olan işe alım ve şirketin ürünleri konusundaki kararları üzerine çıkan çatışmalar nedeniyle Microsoft’u Seksenlerde bıraktı. Yıllar geçtikçe, bu ve diğer olayların sonucu hem dostluğumuzun hem de birlikte çalışmaları kademeli olarak azalacaktı. Allen, Hodgkin lenfoması olduğunu öğrenecekti.

Hodgkin Lenfoma, günümüzde tedavisi en başarılı hale gelmiş kanser tiplerinden biridir. Bu hastalık genellikle lenf bezlerindeki büyüme ile kendisini gösterir. Terleme, halsizlik, kilo kaybı veya enfeksiyondan kaynaklanmayan ateş, hastalığın belirtileri olabilir.

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/hodgkin-lenfoma-tedavisinde-yenilikler/

Microsoft’un genişlemesi, Allen ve Gates’i aşırı derecede zengin yapmıştı. Ayrıca fil kaçakçılığına son vermek için çok çalıştı ve Seattle şehrini devasa para enjeksiyonlarıyla dönüştürdü: Seattle’ı Amazon’un evine dönüştürmeye yardım etti, Frank Kültürü’nü Pop Kültür Müzesi’ni tasarlamak için kiraladı ve hem Portland Trail Blazers’ı hem de Seattle’ı satın aldı.

SHUTTERSTOCK

Allen, kar amacı gütmeyen gruplara 2 milyar dolardan fazla bağışta bulunmuştu.

Yıllar geçtikçe, Allen ve Gates’in dostluğu da düzeldi. Allen, 1994’te Gates’in düğününe katıldı ve Allen, 2009’da tekrar kanser olduğunu keşfettiğinde, Gates tedavisi sırasında sık sık onun yanındaydı. Allen anılarında “Bir arkadaştan istediğin her şeydi” demişti.

Paul Allen ve Bill Gates Resimleri


Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 


Comments are closed.