Tipografi, özünde, tür düzenleme sanat ve tekniğidir. Bir tasarımcının yeteneklerinin merkezidir ve kelimeleri okunaklı kılmaktan çok daha fazlasıdır.Yazı tipi seçiminiz ve düzeniniz, ızgara, renk düzeniniz vb. İle nasıl çalıştığınız iyi, kötü ve mükemmel tasarım arasındaki farkı yaratacaktır.

Tipografi disiplininde çok sayıda jargon var – mektup formlarınızın farklı bölümleri için doğru isimlerden, onları bir tasarım içinde nasıl düzenlediğinize ilişkin terimlere kadar.

01. Yazı tipi seçimi

Yazı tipi tasarımı uzun ve ilgili bir süreçtir. Yazı tipleri, zanaatkarlar tarafından uzun yıllar boyunca yetenekli yetenekler kullanılarak uzun bir süredir yaratılmaktadır. Profesyonelce tasarlanmış en iyi fontlar, eksiksiz bir aile oluşturmak için çeşitli ağırlıklar ve stiller ile birlikte dikkatlice karakter aralığı çiftleri, uluslararası karakterlere sahip çoklu dil desteği ve dizgi oluşturmaya karakter ve çeşitlilik eklemek için etkileyici alternatif glifleri içerir.

Bu nedenle, çevrimiçi olarak seçilebilecek şaşırtıcı bir ücretsiz font dizisi olmasına rağmen, mükemmel bir tasarım oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm seçenekleri içeren seçtiğinizi kontrol etmeniz gerekir.

Ücretli seçenekler dahilinde bile, çok fazla seçenek çok zor olabilir. Klasiklere bağlı kalmak cazip gelebilir. Dışarıya dalmak istiyorsanız ve biraz ilham almanız gerekiyorsa, ilham veren tasarımlara göz atmalısınız

02. Boyut (Size)

Tüm yazı tipleri eşit oluşturulmaz. Bazıları şişman ve geniştir; bazıları ince veya dar. Bu nedenle, farklı yazı tiplerinde ayarlanan kelimeler sayfada çok farklı miktarda yer kaplayabilir.

Farklı yazı karakterlerini eşleştirirken, benzer x (Her karakterin yüksekliği ‘x-yüksekliği’ olarak bilinir) yüksekliğini paylaşanları kullanmak genellikle akıllıca olacaktır.

Her karakterin genişliği ‘set width’ olarak bilinir. Bu, mektubun gövdesini, artı bir harf formu ile bir sonraki arasında bir tampon görevi gören boşluğu kapsar.

Türünü ölçmek için kullanılan en yaygın yöntem, 18. yüzyıla kadar uzanan nokta sistemidir. Bir nokta 1/72 inç. Kolon genişliğini ölçmek için kullanılan 12 nokta bir pika yapar. Tür boyutları ayrıca inç, milimetre veya piksel cinsinden de ölçülebilir.

03. Öncü (Leading)

Önde gelenler, her tür satırı arasındaki dikey boşluğu tanımlar. Adını yazdı, çünkü metal dizgi günlerinde kurşun şeritleri, tip çizgilerini ayırmak için kullanıldı. Okunması kolay okunaklı yazı metni için genel bir kural, lider değerinizin yazı tipi boyutundan 1,25 ila 1,5 kat daha fazla olması gerektiğidir.

04. İzleme ve karakter aralığı (Tracking and kerning)

Karakter aralığı, uyumlu bir eşleştirme oluşturmak için karakterler arasındaki boşluğu ayarlama işlemidir. Örneğin, büyük bir ‘A’ büyük harf ‘V’ ile karşılaştığında, çapraz vuruşları genellikle karakteristiktir, böylece ‘V’ sol üst kısmı ‘A’ sağ alt köşesinin üstüne oturur.

Karakter aralığı izlemeye benzer, ancak aynı şey değildir. İzleme, bir kelimedeki tüm karakterlerin aralıklarını ayarlama işlemidir ve eşit şekilde uygulanır.

05. Ölçü

“Ölçü” terimi, bir metin bloğunun genişliğini tanımlar. En iyi okuma deneyimini elde etmek istiyorsanız, bu kesinlikle önemli bir husustur. Çizgileriniz çok uzunsa, okuyucunuz kolayca kaybolabilir, ancak çok kısa bir önlem okuma deneyimini gereksiz yere keser.

Tipografiniz için ideal ölçüyü tanımlamanıza yardımcı olacak birkaç teori vardır.Temel kurallardan biri, çizgilerinizin 2-3 alfabe uzunluğunda olması gerektiğidir (boşluklar dahil 52-78 karakter).

06. Hiyerarşi ve ölçek

Bir düzen içindeki tüm türler aynı görünüyorsa, hangisinin en önemli olduğunu bilmek zordur. Boyut, matbaacıların hiyerarşi yaratmalarının ve okuyucularına rehberlik etmesinin önemli bir yoludur. Başlıklar genellikle büyük, alt başlıklar daha küçüktür ve vücut tipi hala daha küçüktür.

Boyut, hiyerarşiyi tanımlamanın tek yolu değildir – renk, boşluk ve ağırlıkla da elde edilebilir.


Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 


Comments are closed.