#Advertising#Agency#Branding#Creativity#Designer#Future#Innovation#Marketing#Strategy#Technology

Sektörde bir kariyere başladıktan sonra, farklılıkları bilmek ve bu işletmeleri farklı ve birbirlerini bu kadar tamamlayıcı yapan şeyin ne olduğunu anlamak gerekir. Elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Kreatif ajanslar, hem kendilerine özgü hem de işbirlikçi ilham veren kampanyalar hazırlayarak müşterilerinin ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler sunar.  Kreatif ajansların ne yaptığıyla ilgileniyorsanız, ancak sorumluluklarını diğer benzer şirket türlerinden (reklam ajansları, prodüksiyon şirketleri vb.) ayırmakta zorlanıyorsanız bu yazı tam size göre.

Kreatif Ajans nedir?

Yaratıcı ajans, büyük ve küçük işletmeler için marka bilinci oluşturma, tasarım, pazarlama, reklam, halkla ilişkiler ve diğer dijital pazarlama hizmetleri sunan bir pazarlama hizmetleri şirketidir.

Yaratıcı ajanslar, özellikle bir marka kimliği geliştirmek ve ardından pazarlama stratejileri, çevrim içi reklamcılık, promosyon malzemeleri ve diğer tüm marka tasarım hizmetleri aracılığıyla marka bilinirliğini artırmak gibi şeyleri içeren bir marka oluşturmaya ve pazarlamaya odaklanır.  

Birçok şirket yaratıcı ajansları kullanır, çünkü bu onların kurum içinde bir ekibe sahip olmayabilecekleri işleri dışarıdan temin etmelerine ve kaynak sağlanması kolay olmayan özel uzmanlıklar edinmelerine olanak tanır. Bununla birlikte, bazı işletmeler, işletmeleri için logo veya web sitesi tasarlama konusunda yardım için yaratıcı ajansları kullanır. Yaratıcı ajans, markaların hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için yenilikçi stratejiler ve pazarlama girişimleri sağlayan bir işletmedir. Uzmanlıkları genellikle reklamcılık hizmetleri, tasarım ve teknolojidir. Markalar, müşteri çekmek veya kampanya duyurularını yürütmek için profesyonel hizmet alırlar. Bu hizmetlere yakından bakalım.

Pexel

Bazı yaratıcı ajans hizmetleri nelerdir?

1. Reklam hizmetleri

Çoğu işletme, kendi başlarına bir reklam kampanyası oluşturmak ve yürütmek için bilgi birikimine ve kaynaklara sahip olduklarını bilerek profesyonel destek alacaklardır. Bu nedenle, onlara fikir üretmek, fikirleri kampanya haline getirmek ve video reklam filmi oluşturmak için ajanslardan destek almaları olağandır.

Reklam ajansları, kampanyalarının başarılı olmasını sağlamak için, müşterilerinin demografisini tam olarak belirlemek için sıklıkla pazar araştırmasıyla işe başlarlar.

Reklam ajansı ekibi daha sonra bu kampanyanın yürütülmesine öncülük eder.  Süreç son derece işbirlikçidir ve ekibin ajans yapımcısı /yapımcıları,  kreatif direktörü ve prodüksiyon ekibi (yönetmen ve yapımcı) markayla buluşacak.  Çoğu markanın böyle bir ekibi bünyelerinde bulundurmaları maliyet tarafında çok gereksiz olacaktır.

2. Danışmanlık hizmetleri

Bence birçok firmanın öncelikle alması gereken bir hizmettir. Hemen her konuda danışabileceğiniz birilerinin olması son derece önemlidir. Bunu yaparken birkaç detayı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Yeni ürünler ve hizmetler için beyin fırtınası yapabilirsiniz.

Masraflar ve maliyetleri dürmek için yeni fikirler edinebilirsiniz.

Yeni fikirler veya yeni oluşumlar içi geniş bir açıya sahip olabilirsiniz.

Küçük şehirlerde danışmanlık hizmeti almanız zordur. Ama bunu online olarak da çözebileceğinizi unutmayın.

3. Tasarım hizmetleri

İmajınızı yenilemek istiyorsunuz veya yeni bir marka yaratıyorsunuz. Sizin bu çağrınıza cevap verecek olan genellikle bir yaratıcı medya ajansıdır. 

Diğer reklam ajansı hizmet türlerinde olduğu gibi, tasarım tipik olarak ortalama bir işletmenin kendi başına başarılı bir şekilde gezinebileceği bir alan değildir. Bu nedenle, markalarında tam olarak hangi değişiklikleri yapmak istediklerini anlamalarına yardımcı olacak bir ajans ararlar. Yaratıcı bir ajans, size tüm hizmetleri sunar.

“Marka Kimliği Geliştirme” yazımıza göz atabilirsiniz.

Dijital hizmetler

Günümüzde dijital dünya hızla ilerlerken sizin bu gidişe ayak uydurmanız çok zor olacaktır. Başarılı işletmeler bile gidişata ayak uydurmak için gerekli gereksinimlerden korkabilirler. Dijital ajans sizin bu korkularınızı sizden daha çok tecrübe ettiklerini unutmayınız.

Ve açıkçası, bazı işletmeler bu tür hizmetlerden çok iyi yararlanmaktadır. İhtiyaçlar yalnızca müşteriler için bir güçlük olmakla kalmaz, aynı zamanda bu hizmetler onlara tamamen yeni bir kullanıcı deneyimi sağlar. İster web sitelerini, ister uygulamalarını veya başka bir satış noktasını iyileştiriyor olsunlar, dijital varlıklarını geliştirebilirler.

Bir reklam ajansının diğer ajans türlerinden farkı nedir?  

Yaratıcı ajansların sağlayabileceği dijital hizmetlerden bahsettiğimizi düşünürsek, dijital ajans ile yaratıcı ajans arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Dijital ajans ve yaratıcı ajans ve reklam ajansı

Yaratıcı ajans; reklam, danışmanlık, tasarım ve dijital hizmetler olmak üzere birçok dalı kapsayan hizmetler ağı ile sizleri karşılaması muhtemeldir. Bir bakıma “yaratıcı ajans” terimi bir şemsiye terimdir.

Dijital ajans; bu terim kullanıldığında çok çeşitli hizmetler yerine dijital alanda uzmanlaşmış bir şirket olduklarını vurgularlar. Ama bu demek değildir ki diğer hizmetleri de zaman içinde sizlere sunmasınlar. Bu, bir müşterinin bir dijital ajans kullanarak sınırlandırılacağı anlamına gelmez, her şey o müşterinin ihtiyaçlarının ne olduğuna bağlıdır. 

Örneğin, arama motoru optimizasyonu (SEO) veya sosyal medya pazarlaması gibi derinlemesine dijital hizmetlere ihtiyaç duyuyorlarsa, dijital ajansla da çalışırlar. 

Akış kanallarında bir TV reklamı veya video reklamı üretmeleri gerekiyorsa, büyük olasılıkla bir reklam ajansı ya da çoğu kişinin tam hizmetli bir reklam ajansı olarak kabul ettiği bir ajans isterler. Ancak bu, çok farklı türde ajanslar olduğu için anlamsal hale gelme yeteneğine sahiptir.  

Bu nedenle, bir yaratıcı ajans kısmen bir reklam ajansı, dijital ajans vb. olabilirken, yalnızca bu ilgili alanlara odaklanan ajanslar,  daha geniş bir yaratıcı hizmetler yelpazesi sunmazlarsa, kendilerine tam hizmet yaratıcı ajanslar diyemezler.

pexel

Bir reklam ajansında ne tür ajans reklam öğeleri bulursunuz?

Ajanslar, birden fazla disiplinden birçok profesyoneli işe alırken, işe alma biçimleri ve kimi işe alacakları, şirketin büyüklüğünden ve sunulan hizmetlerden etkilenecektir.

Yaratıcı bir butik ajansın, büyük, uluslararası bir yaratıcı ajansınkinden çok farklı personel talepleri olacaktır. 

Bir dijital ajanstaki bir kampanya yöneticisinin büyük olasılıkla ağır teknoloji becerilerine ihtiyacı olacaktır.  Müşterileri için dijital kampanyalar başlatmak için birçok beceri setine ihtiyaçları olacak. Oysa yaratıcı bir reklam ajansı, bir kampanya üzerinde çalışan entegre bir yapımcı veya ajans kullanabilirler. Ama belki de onların işi, o ticari kampanyanın çekilip teslim edilmesini sağlamak için dışarıdan bir prodüksiyon şirketiyle bağlantı kurmaktır.

Yaratıcı bir ajans hizmet vermekte olduğu tüm kalemler için personel barındırmaz. Ancak, büyüklük ve hizmetlerden bağımsız olarak genel olarak aşağıdaki kişileri barındırması muhtemeldir.

  • Hesap Direktörü
  • Sanat Yönetmeni
  • Yaratıcı Yönetmen
  • Kampanya Direktörü
  • Üretici
  • Medya Direktörü
  • Kıdemli Metin Yazarı
  • Editör
  • Grafik Tasarımcı

Yine, hepsi şirkete bağlı.

Ajanslar, projeleri bitiş çizgisine ulaştırmak için diğer şirketlerle nasıl çalışır?

Burada işler ilginçleşiyor.

Markalar ajans hizmetleri ararken, ihtiyaçlarının ne olduğuna bağlı olarak aynı anda birkaç şirketle çalışabilirler.

Diyelim ki bir marka yeni bir reklam kampanyası istiyor. Pazar araştırmalarını yürütmek için bir reklam ajansı ile çalışırlar.

Belki daha fazla araştırma yapmalarına yardımcı olurlar. Ajans bir alanda da hizmet vermesi de mümkün. 

Peki… Reklamı kim yapacak?

pexel

Markalar, ajanslar ve prodüksiyon şirketleri

Çünkü yaratıcı ajanslar çeşitli hizmetler içeriyor olsa da, gerçek prodüksiyon çalışmaları bunlar arasında bazen yer almaz. Bu yüzden çoğu durumda ajans bir prodüksiyon şirketi kiralayacaktır.

Bu gibi durumlarda, yaratıcı ajansın vizyonunu ve talimatını yürütmek için bir prodüksiyon şirketi ile etkin bir şekilde çalışacaktır. Bu vizyon, genellikle marka, ajans ve prodüksiyon arasındaki genişletilecektir.

Ajanslar üretimi şirket içinde getirdiğinde

Bu noktada, kreatif ajansların müşterilere çeşitli hizmetler sunabileceğinden birkaç kez bahsetmiştik.  Ve bazen bu,  gerçekten tam hizmet veren bir yaratıcı ajans olmalarını sağlayan şirket içinde bir üretim departmanına sahip olmayı içerir.

Doğrudan müşteriye: markalar bir yaratıcı ajanstan vazgeçtiğinde

Bazı durumlarda, bir işletme, yaratıcı ajanslara çalışmazlar. Ve reklam ihtiyaçları için yalnızca bir prodüksiyon şirketi ile çözme yoluna başvururlar. Ancak, reklam kampanyaları için hayati önem taşıyan yaratıcı hizmetleri atlıyor gibi görünürken bunu neden yapsınlar?

Gerçek şu ki, reklamcılık, pazarlama ve içerik oluşturma alanında var olan tüm bu farklı şirket türleri arasında çizgi genellikle bulanıktır .

Kısacası, yaratıcı bir projenin hem düşüncesini hem de uygulamasını halledebilirler.

Ne zaman Ajansa İhtiyacınız Olduğunu Anlarsınız?

Bir yaratıcı ajans kiralamanın önemli bir yatırım olabileceğine şüphe yok.  Bunu yapmadan önce, bunun şirketiniz için doğru çözüm olduğundan emin olmak istersiniz.  İşte şirketinizin bir yaratıcı ajansın hizmetlerini kullanabileceğine dair birkaç temel gösterge:

Uzmanlık: Ajanslar çok çeşitli alanlarda çeşitli stratejik üst düzey uzmanlıkları da sunması mümkün.

Uzmanlık : Yaratıcı ajanslar, çok çeşitli stratejik alanlarda ve işlevlerde üst düzey uzmanlık sunması mümkün.  Bu tür bir uzmanlık pahalıdır ve şirket içinde sürdürülmesi çoğu zaman imkansızdır.

Deneyim : Yaratıcı ajanslar, uzmanlık alanlarında hali hazırda geniş deneyime sahip kişilerle disiplinler arası ekipler kurma yeteneğine sahiptir.

Kaynaklar : Akıllarında doğru strateji olsa bile, şirketler genellikle sınırlı imkanlara, kullanılabilirliğe veya bunu yürütmek için ihtiyaç duydukları kaynaklara erişime sahiptir.

Teknoloji : Yaratıcı ajanslar, stratejinizi yürütmenize yardımcı olacak en güncel teknoloji araçlarına yatırım yapar ve bunları süreli hale getirme yeteneğine sahiptir.

Bant genişliği : Ekibiniz müşterilerle çalışırken veya diğer sorumlulukları üstleniyorsa, güçlü bir marka stratejisini sürdürmek için gereken zamanı ayırmak zordur.

Yaratıcı Bir Ajansla Çalışmanın Faydaları

Günümüz dünyasında markanızı tanıtmak için kullanabileceğiniz o kadar çok pazarlama kanalı var ki, onları yönetmek bir yana, bunları bilmek bile bir başarıdır.  Bir yaratıcı ajans, tüm parçaları bir araya getirmenize yardımcı olabilir.

SEO ve İçerik Pazarlama , trafiğin yaklaşık %80’ini şirket web sitelerine ulaştırır.

Ama kalan %20’yi nasıl yönetiyorsunuz? Markanıza çok uygun bir kreatif ajans bulduğunuzda (daha sonra bahsedeceğiz), ekibinizin deneyimini iyileştirebilecek, müşterilerinizle olan ilişkinizi geliştirebilecek ve daha iyi iş sonuçları elde edebilecek anında ve bariz avantajlardan yararlanacaksınız.

Taze Perspektif : Daha önce bahsettiğimiz o taze bakış açısı?  Yaratıcı bir ajans tutmanın en değerli avantajlarından biridir.  Bazen dışarıdan birinin görüşü veya yeni bir fikir, markanızın ihtiyacı olan şeydir.  Yeni bir bakış açısı, boşlukları tespit etmenize ve daha önce düşünmemiş olabileceğiniz yeni fırsatları görmenize de yardımcı olabilir.

Tasarruf Edilen Para : Yaratıcı bir ajans finansal bir yatırım gerektirir, değil mi?  Ancak uzun vadede, bütçenizi sonuç vereceği yerlere tahsis ederek optimize ettiğiniz anlamına da gelir.

Zamandan ve Kaynaklardan Tasarruf : Marka stratejisini dışarıdan temin ettiğinizde, kurum içi ekibiniz zamanlarını diğer stratejik projelere yeniden tahsis edebilir.

Kurulmuş Ağ : İster etkileyici pazarlamaya bakıyor olun, ister bir marka ortaklığı kurmak isteyin, ister büyük bir tanıtım için yeni medya bağlantılarına ihtiyacınız olsun, yaratıcı ajanslar bir ağ oluşturması gerekir.

Artan ROI : Yaratıcı ajanslar, yüksek kaliteli marka stratejilerini uygulamak için uzmanlığa, deneyime ve kaynaklara sahiptir.  Sonuç olarak, iş birlikçi çabalarınızdan artan yatırım getirisi görmeyi bekleyebilirsiniz.  Sonuçta, onların iş başarısı sizinkine bağlıdır.

pexel

Sizin İçin Doğru Ajansı Bulmak

Hiçbir kreatif ajans tam olarak aynı değildir ve her ajans markanız için doğru seçim olmayacaktır. Peki hangisi olduğunu nereden biliyorsun? Bunun bir kısmı sezgi olacak. Hedeflerinize en iyi uyan ve en uygun olanı hakkında bir fikir edinmek için 3-5 potansiyel ajans araştırmalı ve onlarla görüşmelisiniz. Ekibiniz ve ajansınızınki arasında doğal bir bağlantı, kararın büyük bir parçası olabilir.

Bununla birlikte, bir yaratıcı ajans tutmadan önce gerekli özeni gösterdiğinizden emin olmak için kullanabileceğiniz bazı özel stratejiler var.

Alternatifler Keşfedin  : Harika olduklarını düşünseniz bile ilk konuştuğunuz ajansla yetinmeyin.  Sonuçta, yaratıcı ajanslar markalarını satma konusunda eğitimli uzmanlardır.  Hangisini işe alacağınıza karar vermeden önce işi yapın ve birkaç ajansla konuşun.

Hedeflerinizi Bilin : Bir ajansın hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olup olamayacağını, ne olduklarını bilmiyorsanız değerlendiremezsiniz.  Daha önce bahsettiğimiz gibi, yaratıcı ajansların farklı uzmanlık alanları vardır ve birçoğu farklı konularda daha iyidir.  Bir ajans tutmadan önce hedefler belirlemek, ulaşmak istediğiniz hedefle en uyumlu olanı bulmanıza yardımcı olur.

Önceki Sonuçları İsteyin : Bir ajansın kalitesini önceki performanslarından daha iyi yansıtan bir şey yoktur.  Diğer markaların başarılı olmasına nasıl yardımcı olduklarına dair örnekler istemekten korkmayın.  En iyi ajanslar bu örnekleri örnek olay incelemeleri, örnek materyaller ve müşteri referansları şeklinde hazır bulunduracaktır.

Önerileri Kullanın:  Profesyonel ağınızdaki diğer kişilerden gelen güvenilir öneriler, potansiyel yaratıcı ajansları bulmanın en iyi (ve en verimli) yollarından biri olabilir.  Markanızı ve ekibinizi tanıyan kişilerin size uygun bir ajans önermesi daha olasıdır.

Ekibinizi Dahil Edin : Bir yaratıcı ajansla ortak olmak işbirliğine dayalıdır ve büyük olasılıkla şirketinizden birkaç kişiyi içerecektir.  Ekibinizle en iyi şekilde çalışacak bir ajansı seçmek için onları inceleme sürecine dahil ettiğinizden emin olun.

Markanıza uyan bir ajans bulmanın ne kadar önemli olduğunu gerçekten anlamak için şunu düşünün: Tüketicilerin %86’sı, hangi markaları seçeceklerine karar vermede özgünlüğün önemli bir faktör olduğunu söylüyor. Özgün bir strateji oluşturmak ve yürütmek için yaratıcı ajansınızın markanızla ve hedeflerinizle gerçekten uyumlu olması gerekir.

Yaratıcı İçerik Stratejinizi Geliştirin

İyi içerik olmadan güçlü bir yaratıcı marka stratejisine sahip olmak imkansızdır. Araştırmalar, sık ve tutarlı bir şekilde içerik yayınlayan markaların daha fazla trafik kazandığını ve daha fazla potansiyel müşteri oluşturduğunu gösteriyor. Ancak bu düzeyde ve hızda içerik oluşturmak zaman, kaynak ve ne tür içeriğin dönüştürüldüğü hakkında bilgi gerektirir.

Sonuç!

Bir yaratıcı ajans bir şemsiye terim olsa da, sunabilecekleri hizmetlerin genişliği şaşırtıcıdır. İster reklam hizmetleri, isterse dijital pazarlama teklifleri sunuyor olsunlar, bir markanın yeni zirvelere çıkmasına yardımcı olabilirler. 


Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 


© 2019 Create. Lines Her türlü hakkı saklıdır, telif hakkı kapsamında kullanılan telif hakkı uyarısıdır.

Comments are closed.