Henry Ford söylediğini önce hatırlamakta fayda var:

“Reklamı para kazanmak için durduran bir adam, zaman kazanmak için saatini durduran adamdır.”

#Advertising#Agency#Branding#Creativity#Designer#Future#Innovation#Marketing#Strategy#Technology

Daha da önemlisi, etkili bir reklam stratejisi olmadan reklam veren bir . şirket başarısızlık bekleyen bir şirkettir. Reklam stratejileri, işletmelerin tüketicilere ürün veya hizmet satmasına yardımcı olan planın tamamıdır. Piyasaya sürülecek yeni veya pazarlanması gereken eski ürünlere her zaman etkili bir reklam kampanyası eşlik etmelidir. Bir reklam kampanyası, tek bir fikrin etrafında dönen bir reklam mesajları dizisidir ve reklam stratejisine dayanarak tasarlanmalıdır. Reklam çalışmaları, şirket için marka bilinirliği ve satışların artması gibi faydalar sağlayabilir.

Peki, etkili bir reklam kampanyasının özellikleri nelerdir?

Doğru kitleye hitap etme

Reklamını yaptığınız ürüne ihtiyaç duyan pazar segmentini tanımlayın. Hedef kitlenizin kim olduğunu bilmek, özellikle o pazar için bir mesaj oluşturmanıza ve medya dağıtımlarıyla ilgili karar almanıza olanak tanır. Pazarlama çok özel ve odaklanmış bir süreçtir; bu nedenle, ana akım kitlelere hitap etmeye çalışmak büyük bir hata. Etkili bir reklam, doğru zamanda doğru platformdaki doğru kitleyi hedeflemektir.

Dikkat çekmek

Dijital pazarlama uzmanlarına göre, ortalama bir insan her gün yaklaşık 5.000 ila 14.000 reklama maruz kalıyor. Reklamınız, izleyicinin dikkatini çekmelidir. Doğru hedef kitleyi hedeflerseniz, fark edilme şansınızı artırdınız demektir. Reklamınız insanları genel pazarlama mesajınızı okumaya, izlemeye ve etkileşime geçmeyi teşvik etmelidir. Unutmayın, markanıza ne kadar çok dikkat çekerseniz, hedef kitleniz rakiplerinize o kadar az ilgi gösterilecektir.

Değer iletişimi

Bir ürünün maliyeti faydalarından ağır basarsa, satmaz. Reklamınız, markanızın ve ürününüzün değerini hedef pazarınıza bildirmelidir. Reklamınızı görüntüledikten sonra, tüketicileriniz aşağıdaki soruları cevaplayabilmelidir:

1) Ürüne ihtiyacım var mı?

2) Bu bedele değer mi?

Tüketiciler her zaman değer ararlar. Ürün değeri reklamda başarıyla iletilirse, ürünleriniz / hizmetleriniz satış yapar.

Hedefi bilgilendir

Reklamınız, özellikle piyasadaki yeni bir ürün ise, müşterilerinizi ürün hakkında bilgi vermelidir. Reklam, ürünle ile ilgili bilgileri içermelidir – Ürün, Fiyat ve Yer. Ürün özellikleri, ürün için ücretlendirdiğiniz fiyat ve ürünün nereden elde edilebileceği hakkında bilgi sunun. Markanızın popülaritesine bağlı olarak, ürünü nereden alacağınız gibi belirli bilgileri dahil etmeniz gerekebilir.

Marka ile ilişkilendirilmeli

Reklamınız, logo, tipografi, renkler, stil ve görseller gibi marka kimliğinizi içermelidir. Reklamınıza dahil edilen resimler veya videolar, marka imajınızı ve kişiliğinizi yansıtmalıdır. 

Bu işte harika bir iş çıkardığını nasıl bilirsin? 

Reklamınızı logonuzu ve şirketinizin adını çıkarın ve tüketicilerinizin markanızı doğru tahmin edip edemediğini görün.

Güven anahtardır

Gerçek, reklamcılıktaki en güçlü unsurdur. Reklamlarınızdaki ürünleriniz hakkında gerçekleri belirterek tüketici güvenini arttırın. Gerçeği çarptmak, marka sadakatini kaybetmenin en hızlı yoludur. Amacınız marka bilincini artırmak ve marka sadakatini oluşturmak olmalıdır.

Bir harekete geçirme ifadesi dahil edin

Hedef kitleniz sadece reklamınızı inceledi. Ürünler hakkında gerekli tüm bilgileri edindiler. Şimdi ne olacak? İzleyicilerinizi asılı bırakmayın! Reklamınızı daima bir harekete geçirme ifadesiyle sonlandırın. İzleyicileriniz telefonu alıp bir numara çevirmeli mi? En yakın mağazaya mı gitmeliler? Reklamınız, anında yanıt verilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır.

Microsoft’da yapılan bir çalışma, insanların akvaryum balıklarından daha kısa bir dikkat süresine sahip olduğunu gösteriyor. 8 saniye sonra konsantrasyonumuzu kaybederiz. Bu nedenle tüm reklamların kısa, basit ve akılda kalıcı olması gerekir. Reklamı, ana mesajınızdan uzaklaşacak gereksiz bilgilerle karıştırılmamalıdır. Ne kadar bilginin yeterli bilgi olduğunu bilin.

Hatırlaması kolay

Tüketici kararlarının çoğu hafıza tabanlıdır; bu nedenle, şirketler ürünleri ve hizmetleri tüketicinin aklına yerleştirmenin yollarını bulmak zorundadır. Reklamınızı sürpriz bir unsur ekleyerek, eğlenceli bir çalkalamayı dahil ederek veya hatta reklamda bir etkileyiciyi oynayarak akılda kalıcı hale getirebilirsiniz. Yaratıcı ol.

Reklamınızı bilgilendirici, eğlenceli ve unutulmaz kılın. Reklamınız insanların konuşmasını sağlamalı! Etkili reklam kampanyaları, işletmenizin temelini iyileştirebilir. Ancak, reklam kampanyanızın şirketinizin pazarlama stratejisiyle aynı hizada olduğundan emin olun . Create Lines, işletmeniz için uygun kapsamlı reklamlar oluşturabilir.

 Bize ulaşın!


Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 


© 2019 Create. Lines Her türlü hakkı saklıdır, telif hakkı kapsamında kullanılan telif hakkı uyarısıdır.

Comments are closed.