#Advertising#Agency#Branding#Creativity#Designer#Future#Innovation#Marketing#Strategy#Technology

Başlangıç ​​olarak, başarı yükünün % 90’ı pazarlamanızın omuzlarıda olacak.

Çekebileceğiniz kullanıcı sayısı, ürününüz için ne kadar ücret alabileceğinizi ve büyüme eğrisinin tümü pazarlamanın sonuçlarıdır.

1) Nereye gitmek istediğinizi bilin

İşe yarayan bir pazarlama planı oluşturmak için, sizin için ne yapılması gerektiğini bilmeniz gerekir. Kullanıcılar, kapsamlar, karlar ve şirketiniz için nihai amaç nedir?

Bunu bilmek, planınızın her bölümünü oluşturmanıza yardımcı olacak ve bu bileşenlerin sizi hedefe gitmenizi sağlayacaktır. Bu sadece istediğiniz hacim değil, aynı zamanda yarattığınız markanın ve erişimin de o yüksekliğe ulaşması için basamaklar olacak.

En büyük hedeflerinize ulaşmak için ne kadar pazarlamaya ihtiyaç var? Muhtemelen ilk gün bunu başaracak bütçeniz olmayacak. Bu yüzden, süreci dönüm noktalarına ayırın ve sizi pazarlama sürecinde ki her işaretçiye ulaştırmak için gereken pazarlamayı belirleyin. Bunlardan ilki, bu kritik kırılma noktasına varacak ve kurucu ekibinize işinde kalabilecek ve tadını çıkarabilecek kadar para ödemek olacaktır.

2) Pazar Araştırması

Araştırma ve veri her şeydir. Veriyi dinlemeyi bilmelisin. Sonra bunu analiz edip gerçekleri takip etmelisin. Finansman artırırken bu araştırmanın temel istatistiklerini sahanıza dahil etmek isteyeceksiniz.

En temel veriler arasında pazarın ne kadar büyük olduğu ve başlangıçtaki adreslenebilir pazarının (TAM) olduğu açıkça belirecektir.

Pazarlama personeli oluşturmak bunun önemli ve değerli bir parçasıdır. Hem de bir B2C ve B2B girişimi iseniz. Tam olarak en iyi müşterilerinizin kim olduğunu bilmek, pazarlamamızı daha iyi belirlemenizi ve sağlamlaşmanızı sağlayacaktır. Hedeflenen kampanyaları ve doğru mesajlaşmayı kullanarak daha az para harcar ve çok daha fazlasını dönüştürürsünüz.

Müşteriniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz o kadar iyidir. 

 • Yaşamak için ne yaparlar? 
 • Onları geceleri ayakta tutan ne? 
 • Sabah kalktıkları için onları heyecanlandıran nedir? 
 • Ne kadar kazanıyorlar? 
 • Nerede alışveriş yapıyorlar? 
 • En sevdikleri renk nedir? 
 • Online saat kaçta? 
 • Nerede takılıyorlar?

Ve tam bir rekabet analizi yaptığınızdan emin olun. 

 • Rakipleriniz kimler? 
 • Ne kadar alıyorlar? 
 • Müşteri hizmetleri nasıl? 
 • Ne yapıyorlar? 
 • Topu nereye düşürüyorlar ve daha iyi olmanız için yer bırakıyorlar?

Bu kulağa basit geliyor, ancak kaç tane girişimci girişimini, yeniden yaratıp yaratmadıklarını gerçekten bilmeden girişimleri başlatmaya çalıştıkları korkutucu seviyede.

Tüm bu bilgilere hakim olursanız donatılmış olursunuz. USP ve marka gibi etkili bir konumlandırma bildirimi oluşturabilirsiniz. Her şeyi tutarlı tutmak için pazarlama kılavuzunuz ve markanızın özellikleri için stil kılavuzu oluşturmak, bunun bir parçası olabilir. Birleşik bir görüntünün korunmasına kesinlikle yardımcı olabilir. Sizi yavaşlatmasına izin vermeyin, test ettiğinizde, büyüdükçe ve yeni yatırımcılardan para topladığınızda işler değişmeye mecburdur.

3) Pazarlama Kanallarınızı Tanımlayın

En iyi potansiyel müşterilerinizi ve doğru markanızı belirledikten sonra, girişimciler en uygun pazarlama ve reklam kanallarını daha iyi seçebileceklerdir.

Tek bir doğru cevap yok. Her başlangıç biraz farklı olacaktır. Sosyal medya, TV, açık hava reklamcılığı, basılı reklamlar, e-posta, e-mağazalar veya perakende mağazalar, uygulamalar, ortaklık platformları, canlı etkinlikler veya aramaları içerebilir.

Çok yönlü bir pazarlama karışımına sahip olduğunuzdan emin olun, deneme yanılma ve test için serbest bırakın ve bu kanalların karşılığını almak ve kritik kütleye ulaşmak için kendinize yeterli zaman verin.

4) Bütçeleme

Açıkçası bütün bunlar bütçeleme gerektiriyor. Google PPC reklamları, Facebook veya diğer büyük ücretli kampanyaları yapmasanız bile, pazarlama bir bütçe gerektirir. 

Pazarlamayı durdurmayı asla göze alamazsınız. Pazarlamayı bıraktığınızda, iş yapmayı bırakırsınız. Eğer Apple ve Nike hala milyarlarca dolar harcıyorsa ve bu da pazardaki pozisyonlarıyla ilgili değil de pazarlama ye sabit tutunmayı hedeflemek yerine yukarı bir göstergesi ise, buna daha da iyi inanmış olmalısınız.

5) Takım

Tüm bu pazarlamayı kim yaratacak, gelen müşterilere cevap verecek ve takip edecek?

Bir satış dehası olabilir ve reklam parçalarını satmayı ve yaratmayı sevebilirsiniz. Ne kadar iyi olursanız olun, sadece bu alanda uzmanlaşmak için birçok kanal ve faktör var. Tüm bu trendlerin ve en iyi uygulamaların en üstünde gerçek bir usta olmak, işi yürütmek ve iyi para toplamak zor. Vaktiniz en iyi diğer üst düzey görevlere harcanabilir. Başlangıçta bile, zamanınız sadece ipuçlarını yakalamakla geçebilir.

Kime ihtiyaç duyduğunuzu bilin ve işe aldığınızdan ve ihtiyaçlarınızı aylar öncesinden yaratmalarını sağlayın. Son dakikada değil. Aksi taktirde, daha fazla ödeyeceksiniz ve olabildiğince iyi veya etkili olmayan teminatlara sarıldığınızı geçte olsa fark edeceksiniz.

6) Biçimlendirme

Düzenli olarak danışmanlık yaptığınız ve ekibinizin üzerinde çalıştığı bağımsız bir pazarlama kampanyası yapmalısınız. Temellerin tümü aynı zamanda yönetici özetinize ve saha desteğinize dahil edilmelidir.

Spesifik olmak iyidir, ancak başlangıçta çok sayıda pazarlama planı belgesi oluşturmak için çok çılgına dönmeyin. Bunların hepsi zamanla gelişecek. Para toplamak ve yeni kullanıcılar kazanmak için almak gerekir.

Kısaca

Pazarlama, her girişimin can damarıdır. Çok teknik bir fiziksel ürüne sahip olsanız bile, B2B pazarı için geliştiriyorsunuz.

Yukarıdakilerin sonucu çok basit ve özlü bir plan ve desteğiniz için bir takım gerçekler ve istatistikler olsa da, bu faktörlerin tümü, işe başladığınız ve çalıştığınız ana hedefler üzerinde çalışan etkileyici bir pazarlama oyun planı için önemlidir.


Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 


© 2019 Create. Lines Her türlü hakkı saklıdır, telif hakkı kapsamında kullanılan telif hakkı uyarısıdır.

savaş inci

Comments are closed.