#Advertising#Agency#Branding#Creativity#Designer#Future#Innovation#Marketing#Strategy#Technology

Kullanabileceğiniz en iyi profesyonel video düzenleme programının hangisi olduğunu merak eden çok sayıda insan var .

Bilgisayarların artan gücüyle, video düzenleme yazılımı, film yapımcılarının ve YouTube girişimcilerinin doğrudan evlerinden stüdyo kalitesinde videolar üretmeye çalışıyorlar . En iyi yazılım, görüntü sabitleme ve renk dengeleme gibi gelişmiş düzenleme özelliklerinin yanı sıra, geçişler, etkileyici video efektleri, başlıklar ve ses senkronizasyonu seçenekleri sunmakta.

İster yeni başlayan olun isterseniz profesyonel, hangi kurgu setini tercih edeceğiniz çok önemli.

1. Avid Media Composer

Media Composer, en saygın profesyonel video düzenleme programından biridir. Final Cut Pro ve Premiere Pro’nun etkisi son zamanlarda artmış olsa da, Avid hala Türkiye’de de film yapımı ve TV endüstrilerindeki profesyoneller için en yaygın programdır. Yeteneklerinin derinliği ve ölçeği bir çok ihtiyacınızı karşılamaya yetecek düzeydedir. Aynı zamanda, arayüzü beğeninize göre uyarlama konusunda sınırsız özgürlük verilir. Media Composer’de uzmanlaşmanın uzun süreceğini unutmamak gerekir. Bir video düzenleme kariyeriyle ilgileniyorsanız alışmanız gereken program budur.

Kullanım

İlk projeniz için aktarıma başladığınızda, Medya Composer’un kendi düzeyinde ne kadar rahat olduğunu fark edeceksiniz. MXF OP1a gibi endüstri formatlarını destekler ve görüntüleri doğrudan bir kasetten bilgisayara aktarımını rahatlıkla yapmanıza olanak tanır. Video kamera sürücülerinde, SD kartlarda, harici disklerde ve çok daha fazlasında depolanan dosyalarla, yedekleyerek veya yedeklemeden çalışabilirsiniz. Seçilen dosyalar, belirli bir proje için gerekli tüm medyayı içeren klasör kümeleri olan proje bölmelerine gider. Bu bölmeler büyüyebilir, bu nedenle Media Composer, bölmenin içeriğini görselleştirmenize ve peşinde olduğunuz dosyaları hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olan kullanışlı bir eşleştirme aracı kullanır.

Media Composer’ın 2019 sürümü, arayüz tasarımında pencerelerden panellere geçiş imkanı getirdi. Temel biçiminde hala geleneksel bir NLE (Non-Linear-Edit) gibi görünsede, panellerin işlevselliği kullanıcıya daha fazla esneklik kattığı unutulmamalı. Panellerin yenilerini eklemek her zaman karmaşa yaratır. Ancak Media Composerde, iş akışınızı kolaylaştırmak için hareketli pencereler oluşturabilir, yazı tipi boyutunu değiştirebilir ve arayüzü mikro yönetebilirsiniz.

En kapsamlı multicam özelliklerine sahip olduğu için birden çok kamera ile içerik üretmek için bu program tam size göre olduğunu söyleyebilirim. Görüntüyü dalga formlarına veya sese göre senkronize etmek hassas bir konudur ve bunun için yetenekli olmanız gerekir. Hepsinden iyisi, tüm kameralardaki tüm dosyalara sahip olmanıza gerek yoktur – şimdi düzenlemeye başlayabilir ve mevcut olduğunda yeni çekimler ekleyebilirsiniz.

Düzenleme seçenekleri listelenemeyecek kadar çok. Kısacası, Media Composer, bir videoyu hayal edebileceğiniz herhangi bir şekilde şekillendirmenize izin veren sayısız ses düzenleme, renk derecelendirme ve başlık oluşturma aracı sunar. 32 bit renk desteği, ses örnek hızlarını değiştirme yeteneği, klip sabitleme ve zaman atlamaları ve çok daha fazlası var.

Avid, zamana ayak uyduruyor ve bireysel yaratıcıların yanı sıra büyük stüdyolara da hitap etmeye başlıyor. Media Composer’ı solo bir içerik oluşturucu olarak kullanmaya başlamak için hiç bu kadar iyi bir zaman olmamıştı. Tam yazılım lisansı için makul fiyatlı yıllık ve aylık ödeme seçeneklerinin yanı sıra temel bilgileri öğrenmenizi sağlayan ücretsiz bir sürüm var. Öte yandan stüdyolar, rolleri ve farklı sanatçı katmanlarına erişim düzeylerini belirleme gibi daha fazla işbirliği seçeneğini dört gözle bekleyebilir. Yeni Avid Engine, birden fazla bilgisayarı kullanabilir ve yoğun kaynak gerektiren görevleri bunlara aktarabilir, böylece bir sonraki düzenleme adımına konsantre olabilirsiniz.

2. Adobe Premiere Pro CC

Adobe Premiere Pro, büyük ölçüde popüler olan ve profesyonel ortamda da kendine yer bulan kapsamlı bir video düzenleme programıdır. Premiere Pro esnektir, mükemmel organizasyon araçlarına sahiptir ve stüdyo çalışmalarını kolaylaştıran bir çok seçenek sunar. En iyi renk düzeltme ve VFX araçlarından bazılarını eklediğinizde, her tür profesyonel proje için çok yönlü bir çözüme sahip olursunuz.

Kullanım

Premiere Pro CC, sizi basit bir ekranla karşılıyor. Burada yeni bir proje oluşturmayı seçebilir, mevcut bir projeyi devam ettirebilir veya Adobe’nin kapsamlı çevrimiçi stok görüntü havuzunu ziyaret edebilirsiniz. Program, piyasadaki en iyi medya seçim araçlarından birine sahiptir. Resimleri, sesleri ve videoyu proje bölmelerinde düzenlemek kolaydır ve zaman çizelgesine herhangi bir şey eklemeden önce giriş ve çıkış noktalarını seçmek gibi ön düzenleme yapabilirsiniz.

Ana arayüz iki önizleme penceresinden, bir zaman çizelgesinden ve bir kütüphaneden oluşur. Bunlar, uygun gördüğünüz şekilde yeniden düzenlenebilir, ölçeklenebilir veya tamamen kaldırılabilir. Eski Premiere Pro Sürümleri, karmaşık bir düzene sahipti. 

Daha önce After Effects’e özel olan birçok oluşturma seçeneği, artık Premiere Pro’nun temel bir parçası haline geldi. Ekstra maliyet olmadan çarpıcı görseller oluşturmanıza olanak tanır. Lumetri renk araçları sayesinde renk derecelendirme olağanüstüdür. Bunlar yalnızca rengin ve ışığın her yönünü özelleştirmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bunu ana kareler ve maskeler kullanarak da yapabilirsiniz.

Premiere Pro CC, çoklu kamera desteğinde mükemmeldir. Bilgisayarınız bunu kaldırabildiği sürece, bir projenin kullanabileceği kamera açılarının sayısında bir sınır yoktur. Altyazıları farklı formatlarda içe aktarabilir, düzinelerce yazı tipi arasından seçim yapabilir ve hatta karakter aralığı ve gölge gibi belirli özellikleri düzenleyebilirsiniz.

Premiere Pro CC, profesyonel stüdyolara hitap ediyor. Herhangi bir projeyi yerel olarak kaydedebilir veya ekibin diğer üyelerinin kullanması için Creative Cloud’a yükleyebilirsiniz. Proje yöneticileri roller atayabilir ve ekip üyelerine çeşitli derecelerde erişim sağlayabilir. Diğer programlara olan ihtiyacı ortadan kaldıran dahili bir sohbet işlevi bile var.

Yaratıcıları tüm Creative Cloud’a yatırım yapmaya iten Adobe’nin modüler yaklaşımı rahatsız edici boyuttadır. Ancak bu, profesyoneller ve stüdyolar için finansal açıdan önemsizdir, ancak Premiere Pro’dan en iyi şekilde yararlanmak için Audition, After Effects, Photoshop ve diğer programlarla çalışmayı öğrenmeniz gerektiği anlamına gelir.

3. Grass Valley EDIUS

Profesyonel video düzenleme yazılımı dünyasına birkaç büyük isim hakimdir ve EDIUS Pro, endüstri liderlerine basit bir alternatiftir. Bunun nedeni, rekabetin sahip olduğu tüm araçları, en azından biraz eğitim almış çoğu video düzenleyicisinin erişebileceği basitleştirilmiş bir arayüzle içermesidir.

Kullanım

EDIUS Pro’nun arayüzü ve iş akışları, incelediğimiz diğer profesyonel doğrusal olmayan video editörleriyle hemen hemen aynıdır. Bu uygulama, incelediğimiz diğer birkaç program kadar iyidir. Güçlü araçlara, gelişmiş bir zaman çizelgesine, gelişmiş çoklu kamera desteğine, 64 bit işleme ve profesyonel video düzenleme yazılımını profesyoneller için uygun hale getiren diğer tüm özelliklere sahiptir.

EDIUS Pro’yu geri kalanından ayıran şey, render işlemini düzenleme sürecinden çıkarmasıdır. Bu, şimdi arka planda olsa bile, çekim yapmak için zaman ve işlem kapasitesi gerektiren uygulamalara göre büyük bir avantajdır.

Son güncellemelerde EDIUS, videonuzu daha hızlı oluşturmak için grafik kartınızın işlem gücünü kullanan GPU hızlandırmayı ekledi. Bu, EDIUS Pro’yu Adobe Premiere gibi endüstri standardı uygulamalarla hızlandırmak için uzun bir yol kat ediyor.

Video düzenleme projeniz bittiğinde, EDIUS Pro, dışa aktarabileceğiniz çok çeşitli dosya formatları sunar. İhtiyacınız olan herhangi bir en boy oranını, codec bileşenini ve çözünürlüğü seçebilirsiniz4K ekran çözünürlüğü dahil). Artık pek ihtiyaç kalmasa da doğrudan programın içinden bir DVD veya Blu-ray disk de yazabilirsiniz.

Video düzenleme endüstrisi, müşterilerin doğrudan yazılım satın almalarında ziyade abonelik sistemine dönmüş durumda. Birkaç yılda bir yeni bir program satın almak zorunda kalmadan tüm güncellemeleri aldığınız için işe yarayan bir abonelik modelindir bu. Bununla birlikte, nakit para sıkıntısı çekerseniz, projelerinize erişiminizi kaybedebileceğiniz anlamına da gelir. EDIUS Pro, size ürünü tek seferlik bir fiyata satarak her iki dünyanın da en iyilerini sunar ve satın aldığınız sürümün kullanım ömrü boyunca size ücretsiz güncellemeler sunar.

İncelediğimiz diğer birçok program gibi, bu yazılımın Macintosh sürümü yok. Bunun için Edius “Bootcamp” yazılımını öneriyor.

EDIUS Pro, yerleşik video düzenleme uygulamalarına sağlam bir alternatiftir. Profesyonel standarttaki programların yapabildiği hemen hemen her şeyi yapabilir. EDIUS Pro’yu üstün kılan hiçbir şey yok maalesef.

3. Final Cut Pro X

Final Cut Pro, Mac’teki profesyonel video düzenleyicidir . Hali hazırda birkaç gişe rekoru kıran film var (Güzel bir piar çalışması) ve geleneksel olmayan ancak sezgisel düzenleme yaklaşımı sayesinde büyük stüdyolar için daha da çekici hale geliyor. Final Cut Pro X, olağanüstü dosya düzenine sahiptir, çok sayıda efekt ve geçişi barındırı ve renk düzeltme seçenekleri iyileştirilmiştir. Hepsinden iyisi, Apple donanımı ile harika bir şekilde uyumludur. Bu, daha az çökme ve daha kısa işleme süreleri anlamına gelir.

Kullanım

Final Cut Pro X, arşiv organizasyonu kullanabilen için çok iyidir. Elinizdeki görüntüleri derecelendirilebilir, etiketlenebilir ve birden çok proje için kullanabileceğiniz projelere yedeklenebilirsiniz. Yazılım, yüzleri ve klipleri çekim türüne göre otomatik olarak tanıyacaktır. Elde edilen kütüphane, mantıksal olarak düzenlenmiş ve bulunması kolay geniş çekimler, yakın çekimler vb. İçin klasörler içerir. Bu aşamada klipleri önceden kırpabilir, ses sorunlarını düzeltebilir veya renk dengesini analiz edebilirsiniz.

Profesyonel kullanıcıların hiç sevemediği konularda var. Manyetik zaman çizelgesine, klipleri üzerine sürüklemek asla boş alan bırakmaması ve bir klibi belirli bir sırayla hareket ettirmek, her şeyin sağındaki her şeyin de hareket etmesine neden olur. 

Roller, medyayı müzik, diyalog, B-roll ve daha fazlası olarak sınıflandırmaya yardımcı olur ve renk kodludur. Zaman çizelgesini karıştırmadan aklınızda bulundurmak istediğiniz bir sahneyi birden çok kez çektiğinizde seçmeler kullanışlıdır. Zaten üzerinde bulunan bir klibe bağlanırlar ve gerektiğinde genişlerler. Bileşik Klipler daha da kullanışlıdır. Kliplerden ve bunlara uyguladığınız filtrelerden ve diğer efektlerden oluşurlar. Bir klibi taşımak, bağlantılı geliştirmeleri de yeniden konumlandıracak ve size bir sürü işten tasarruf sağlayacaktır.

Final Cut Pro X, kapsamlı bir görsel ve işitsel efekt setine sahiptir. Bunlar arasında Premiere Pro’dan üç kat daha fazla geçiş, LUT’lara erişim ve çok sayıda filtre bulunur. Renk çarkları sayesinde derecelendirme karmaşık ve güçlüdür ve renklendirme aracı, sahne aydınlatılmadığında bile mükemmel bir iş çıkarır. Sese dokunmak, gürültüyü ve uğultuyu azaltmanıza, birden çok kaynaktan gelen sesi senkronize etmenize veya yüzlerce ses efekti eklemenize olanak tanır.

Uyumluluk, Final Cut Pro’nun güçlü yönlerinden bir diğeridir. Siz farklı düzenleme aşamalarında çalışırken kontrollerini değiştirerek MacBook Touchbar’ı sorunsuz bir şekilde kullanır. Bir iPhone veya iPad’de düzenleme, iPad’i ikincil bir ekran olarak kullanım desteği saylar. Filmin izleyicilere nasıl görüneceğini görmek için dosyaları Apple TV’lerde veya harici kaydedicilerde de oynatabilirsiniz.

Final Cut Pro X, Mac’e özeldir. Üçüncü taraf çözümlere başvurmadan sağlam dosya paylaşımı veya iletişim olmadığı için daha çok tek başına içerik oluşturuculara odaklanır. 

4. DaVinci Resolve 16

Uzun vadede Profesyonel Editörlerin tamamı renk düzenleme için Blackmagic’in DaVinci Resolve’unu sıklıkla ziyaret ederler. Ancak DaVinci Resolve, modernleştirilmiş bir iş akışına ve çapraz platform uyumluluğuna vurgu yaparak en kapsamlı editörlerden biri haline geldi. 

Kullanım

DaVinci Resolve çoğu NLE standardına uysa da, kurgulama sürecinin her adımı için bir çalışma alanı sunar. Aktarımı bitmiş filmden dağıtımına kadar her adıma ayrı bir işaret atanır ve herhangi bir noktada ek düzeltmeler için önceki aşamalara dönmenizi sağlar.

Klipleri seçmek basittir. Bunları genişletilmiş bir medya görünümü penceresinden görebilir veya dosyaları bir tarayıcıdan doğrudan zaman çizelgesine sürükleyebilirsiniz. Organizasyon, Final Cut Pro’daki kadar karmaşık değildir, ancak medya klasörler ve bölümler halinde gruplandırılabilir.

DaVinci Resolve, ayrıntılı bir düzenleme çalışma alanına sahiptir, diğer yazılımlardan ayrıldığı nokta basitleştirilmiş Cut sekmesidir. Burada kırpma veya bölme gibi temel düzenlemeleri gerçekleştirebilir, küçük bir geçiş veya efekt seçimi ekleyebilir ve sınırlı renk düzeltmesi uygulayabilirsiniz. Sık kullanılan dışa aktarma seçeneklerine de hızlı erişim var. Tüm bunlar, haber yayınlarını ve az değişiklik gerektiren diğer projeleri düzenlemeyi çok daha hızlı hale getirir.

Düzenle sekmesi daha ayrıntılıdır ve kaynak malzeme ve nihai sonuç için önizleme pencereleri bulunur. Çekimi kesmenizden hareket ettirmenize izin veren bir denetçi, hassas bir ana kare oluşturma aracı ve şimdiye kadar uyguladığınız tüm geçişleri ve efektleri içeren bir kitaplık var.

DaVinci Resolve, en çok üstün renk derecelendirme araçlarıyla bilinir. Renk derecelendirme düğüm tabanlıdır ve sonsuz derecede esnektir. Filtreler, LUTS, RGB ve ton eğrileri veya renk çizelgeleri ekleyebilirsiniz. Sonuçlar tüm ekran için geçerlidir, etkilerini sınırlandırmak için anahtar kareler veya maskeler ayarlayabilirsiniz. Hareket eden nesnelerin renk özelliklerini elle kare kare giriş yapmadan korumasını sağlayan bir 3B hareket izleme aracı bile var.

Çekimlerin hangi kameralarla çekildiğini ve videoyu yayın amacıyla mı yoksa çevrimiçi mi yayınlayacağınızı siz seçersiniz. DaVinci Resolve artık ekibinizdeki diğer kişilerin görüntülemesi için zaman çizelgesini yayınlayabileceğiniz ve açıklama ekleyebileceğiniz çevrimiçi bir platform olan Frame IO’yu desteklemektedir. Pek çok özellik uzun listelerin içine gizlenmiştir.


Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 


© 2019 Create. Lines Her türlü hakkı saklıdır, telif hakkı kapsamında kullanılan telif hakkı uyarısıdır.

Comments are closed.