Dünyayı ileriye götüren şey inovasyondur. 

Bireyin yararına basit ve karmaşık sorunları çözmek için bitmeyen mücadelesi; yenilik, teknolojik ve kültürel evrimdir. 

#Advertising#Agency#Branding#Creativity#Designer#Future#Innovation#Marketing#Strategy#Technology

Yenilik asla bir boşlukta gerçekleşmez. Bazı durumlarda yenilik, belirli bir soruna verilen yanıttır. Diğerlerinde ise, bir ürüne veya sürece bakan ve “Bunu daha iyi yapabilirdik” diye düşünen bireyin hayal gücünü kullanmasıdır. Başka bir deyişle, inovasyon bir katalizör gerektirir ve en sağlam katalizörlerden biri tasarımdır.

“Yenilik, tüketicinin ihtiyaçlarını karşılamak için bir tasarımcının yöntem ve duyarlılığın kullanılmasıdır”. Temelde amaç daha karmaşık problemleri bir tasarımcının metodolojisi ile çözmektir.

Bu nedenle tasarım inovasyonu her zaman bir ürün veya hizmetin nasıl göründüğüne odaklanırken, asıl fayda onun gerçek dünyada ne yaptığından ve nasıl işlediğinden gelir. Tasarım, son kullanıcının sunulanı nasıl deneyimleyeceğini, bunlarla nasıl etkileşimde bulunacağını ve genel olarak sunulanlara nasıl yanıt vereceğini belirler.

İnovasyon tasarımı, hem güzel hem de kullanışlı şeyler yapmakla ilgilidir. Tasarım ve inovasyonu incelerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

İnovasyon tasarımı yaratıcılığı destekler

Ekibinizde birkaç hayalperestin olması, özellikle üretim veya teknoloji gibi oldukça rekabetçi sektörlerde sizin için yararlı olabilir. İnovasyon tasarımı, çözüm bulmakla ilgilidir ve tüketici sorunlarına en iyi çözümleri sunan şirketlerin başarılı olma olasılığı çok daha yüksektir.

Tasarım yeniliği genellikle geriye doğru çalışır. Yeni bir ürün yaratmak ve daha sonra bunu halka “satmak” yerine, yenilikçi tasarım, kullanıcının veya izleyicinin ihtiyaçlarını belirleme, saptama ve anlama sürecidir. Beyin fırtınasının başladığı yer burasıdır.

Yaratıcı tasarımın yenilikçi ve yaratıcı olması ve her zaman kullanılabilir olmadır. Fikirlerinizin ne kadar güzel veya zekice olduğu kadar, bir soruna çözüm sunmuyorsa ve pratik bir kullanımı yoksa ortada konuşacak bir konuda yoktur. Ancak kullanışlılığı ve pazar kabulü sağlandığı takdirde başarılı olacaktır. 

Yenilikçi tasarım geliştirme için önemlidir

Tasarım odaklı düşünme, Apple ve Google dahil olmak üzere dünyanın en başarılı ve etkili şirketlerinden bazılarının merkezinde yer alır. Önde gelen üniversiteler artık tasarım inovasyonuna önem veriyor. İrili ufaklı birçok şirket inovasyon konusunu gündemlerinde tutsalarda ülkemizde bunun yanlış çoğunlukla yanlış anlaşıldığını söylemek doğru bir tespit olacaktır.

Yenilik(inovasyon) ekonomilere güç verir ve ekonomiler de toplumun gelişimine güç verir. Son derece rekabetçi bir küresel ekonomide, işletmeler artık hareketsiz kalmayı göze alamazlar. Bunun yerine, her zaman ileriye bakmalı ve sürdürülebilir uzun vadeli çözümler geliştirmelidirler. Bu yaklaşım, şirketin büyümesini sağlarken, aynı zamanda sektörlerin gelişimine katkı sağlar.

Otoriteler, tasarımın siyasi katılımı teşvik edebileceğine, ekonomi politikasını iyileştirebileceğine ve hayatı herkes için daha adil hale getirebileceğine inanıyor : “Hepimiz dışlanmayı birden fazla şekilde yaşıyoruz. [...] Kapsayıcı tasarımı nasıl uyguladığımız, dünyadaki liderler, tasarımcılar ve mühendisler olarak bizi şekillendiriyor.”alıntı

Yenilikçi tasarımcılar

İşletmeler, inovasyon ve tasarımın önemini her zamankinden daha fazla anlamaya çalışıyor. Büyük teknoloji şirketlerinde, bu beceriler bir şirketin kısa vadeli istikrarı ve uzun vadeli hayatta kalması için çok önemlidir. 

Artık birçok şirket, özgür düşünürleri daha geleneksel iş modellerine dahil ederek yaratıcı düşünmeye sistematik bir yaklaşım benimsiyor. Paradoksal görünebilir, ancak bu model birçok şirlette başarılı oldu. 

“Tasarım, kültürel olarak yerleşik hale gelmesi demek çok güçlü bir yeteneğe sahip olmanız anlamına gelir. Tasarım ve yeniliğin sonsuz özgürlük gerektirdiği ve yaratıcı sonuçların rastgele faaliyetlerin ürünü olduğu unutulmamalıdır.

Tasarım inovasyonu artık birçok şirket için bir lüks değil. Bunun yerine, bir zorunluluk haline geldi.

Yenilikçi tasarım çözümleri

İyi bir tasarım projesi her zaman aynı soruyla başlamalıdır:

Sorun nedir?

Bunu cevaplandığında, bir çözüm için ilk adımı atabilirsiniz…

Bilginin dikeyden ziyade yatay olarak değiş tokuş edilmesiyle dünya, dijital teknolojiler aracılığıyla her zamankinden daha fazla bağlantılı hale geliyor. Hiyerarşik yapılardan daha açık kaynaklı modellere geçiş, esnek ve doğrusal olmayan farklı bir düşünme biçimi gerektirir. “Otoriteler; Şu anda karşılaştığımız zorlukların yenilik, problem çözme ve tasarım hakkında düşünme şeklimizin radikal bir şekilde elden geçirilmesi gerektiğine inanıyor.”

“İhtiyacımız olan şey yeni seçimler — bireylerin ve bir bütün olarak toplumun ihtiyaçlarını dengeleyen yeni ürünler; sağlık, yoksulluk ve eğitim gibi küresel zorluklarla mücadele eden yeni fikirler; önemli farklılıklara yol açan yeni stratejiler… “

Tasarım yenilikçileri her zaman çağdaş sorunlara pratik çözümler bulmuşlardır, ancak gelecek birkaç nesil yaratıcının, varlığından haberdar olmadığımız sorulara cevap bulması gerekecek.

İnovasyon, dünyayı ileriye taşıyan şeydir. Hastalıkları iyileştiren, bireyleri tehlikelerden koruyan ve hayatı daha kolay, daha verimli ve daha keyifli hale getiren şeydir. Bu öylece oluşamaz. Bir katalizör gerekir ve inovasyon için en sağlam katalizörlerden biri tasarımdır. 

Tasarım, bir fikri, basit bir iç görüden somut, pazarlanabilir bir ürün veya hizmete yolculuğu boyunca sorunsuz bir şekilde taşır. 

Tasarım, inovasyonun fazlasıyla ihtiyaç duyduğu odak ve yapıyı sağlar.


Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 


© 2019 Create. Lines Her türlü hakkı saklıdır, telif hakkı kapsamında kullanılan telif hakkı uyarısıdır.

Comments are closed.