#Advertising#Agency#Branding#Creativity#Designer#Future#Innovation#Marketing#Strategy#Technology

60 saniye içinde yapabilecekleceklerinizi bir düşünün…

  • Instagram kullanıcılarının yaklaşık 350.000 hikaye paylaştığını,
  • Facebook kullanıcılarının 147.000 fotoğraf yüklediğini,
  • YouTube kullanıcılarının 500 saatlik video yüklediğini

ve bunların buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu bilmelisiniz

İnternetteki içeriğin bolluğu göz önüne alındığında, bu kadar keşmekeşin içinde etkili bir şekilde dikkat çeken pazarlama mesajları üretmek zordur. Hedef kitlenizin istek ve ihtiyaçlarına gerçekten uyan içerikler oluşturmanız artık bir zorunlululuktur..

Gerçek zamanlı pazarlama nedir?

İster ürünlerinizi sergileyen eğlenceli bir sosyal medya mecrası, ister C düzeyindeki yöneticilerin yer aldığı iyi hazırlanmış bir sektör web semineri aracılığıyla olsun, günümüzde müşterilerinizle bağlantı kurmanın ve pazarlama mesajlarınızı iletmenin birçok yolu var. 

Bununla birlikte, medya gelişmeye devam ettikçe ve kullanıcılar günlük beslemelerinde bol miktarda pazarlama içeriğine karşı duyarsızlaştıkça, stratejilerinizi geliştirmeniz ve kalıcı içerik oluşturmanız gerekir. 

Adından da anlaşılacağı gibi, gerçek zamanlı pazarlama, gerçek zamanlı olarak tepki vermek ve şirketinizin sosyal medya kanalları aracılığıyla alakalı mesajlar oluşturmak anlamına gelir. Ayrıca, müşteri verilerini ortaya çıkarmak ve bir bütün olarak sektörünüzle ilgili güncellemeleri yakından takip etmek için aktif olarak sosyal medyayı iyi kullanmanızı gerektirir.

1990’ların ortalarından bu yana, işletmeler anında müşteri iç görülerine daha fazla erişim kazandıkça, gerçek zamanlı pazarlama, sosyal medyanın lansmanı sırasında popüler hale geldi. Ve diğer popüler pazarlama stratejileri gibi, gerçek zamanlı pazarlama da o zamandan beri çevresiyle birlikte büyüdü ve gelişti.

Pazarlamacılar, yapay zeka teknolojileri ve sosyal medya araçlarıyla müşterileri hakkında nicel ölçekte nitel verileri ortaya çıkarabilir. Sonuç olarak markalar, daha uzun süreli ilişkiler kurarken hedef kitleleriyle olan etkileşimlerini derinleştirmek için daha anlamlı verilerden yararlandığını da unutmamak gerekir.


Peki sıkça karıştırılan “gerçek zamanlı pazarlama” ve “sosyal medya pazarlaması” arasındaki benzerliklere göz atalım.

Gerçek zamanlı pazarlama ve Sosyal medya pazarlaması 

Benzerlikler

Gerçek zamanlı ve sosyal medya pazarlaması farklılıklarını korurken, birçok benzerliği de paylaşıyorlar. Her tür pazarlama stratejisi gibi, gerçek zamanlı ve sosyal medya pazarlaması da benzer iş hedeflerini paylaşır. Bunlar, marka bilinirliğini artırmayı, satışları artırmayı ve markayı sektör lideri olarak konumlandırmayı içerir. 

Her iki pazarlama stratejisi de karlı iş kararları vermek için kullanabileceğiniz eyleme dönüştürülebilir iç görüler üreten veriye dayalı tekniklerdir. Daha fazla verinin ortaya çıkması ve kullanılmasıyla, iş hedeflerinizi çok aşan stratejinizi bilgilendirmek için bu zengin iç görülere erişiminizden yararlanabilirsiniz.

Son olarak, hem gerçek zamanlı hem de sosyal medya pazarlaması, müşterilerinizi dinlemenize, içerik yayınlamanıza, performansı analiz etmenize ve katılımı artırmanıza olanak tanıyan benzer araçları ve teknolojilerin uygulanmasıdır.

Farklılıklar

Gerçek zamanlı ve sosyal medya pazarlaması arasındaki temel farklardan biri, pazarlamacıların içerik üretme hızıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, gerçek zamanlı pazarlama günler hatta haftalar yerine dakikalar içinde gerçekleşir. Sosyal medya pazarlama kampanyası hazırlık gerektirebilecek koordineli bir pazarlama sürecidir.

Karar öncesi;

— SMART Hedeflerinin Belirlenmesi,

— Piyasa Analizinin Yapılması,

— Birden Sonuçların Analiz Edilmesi,

— Zaman Analizi,

Kampanyanın etkili bir şekilde yürütülmesi için önemli miktarda zaman ve çaba gerektirebilir. 

Aksine, gerçek zamanlı pazarlama, Instagram gibi bir sosyal kanalda markanızdan yakın zamanda bahsedilen bir kişiyi tanımlamanızı ve bu kullanıcıya ilgili bir mesajla hızlı bir şekilde yanıt vermenizi gerektirebilir. Ek olarak, sosyal medya pazarlamasının aksine, gerçek zamanlı pazarlama sosyal medya kanallarıyla sınırlı değildir.

Sosyal medya kanalları, gerçek zamanlı pazarlamanın gerçekleşmesi için başka bir platform sağlarken, bu pazarlama stratejisi, promosyon kodları veya sınırlı süreli teklifler yoluyla e-posta gibi diğer kanallar aracılığıyla gerçekleşebilir.

Gerçek zamanlı pazarlama işletmelere nasıl fayda sağlar? 

Gerçek zamanlı pazarlamanın güzelliklerinden biri, iş hedeflerinize ulaşmak için kapsamlı teknoloji veya planlama gerektirmemesidir. Başarılı bir şekilde yürütülürse, gerçek zamanlı pazarlama işinizi hızlı ve verimli bir şekilde büyütmek için harika bir teknik olarak hizmet edebilir.

Gerçek zamanlı pazarlama, markanızı rakiplerinizden ayırırken markanızın çevrimiçi katılımını artırarak, içeriğinizi çeşitlendirerek ve kârlılığı artırarak işinizi büyütebilir. 

Müşteri katılımını artırmak

Sadece çalışanlarınızı değil, müşterilerinizi de bağlı tutmanız hayati önem taşır. Bir araştırma çalışmasında, pazarlamacılar, markaların yaklaşık %76’sının gerçek zamanlı sosyal etkileşimin izleyici katılımını artırdığını iddia ettiğini buldu.

Büyük markalar müşterilerini ilk sıraya koyar. Gerçek zamanlı pazarlama herhangi bir anda gerçekleşebileceğinden, hedef kitlenizle tutarlı bir şekilde etkileşim kurma fırsatına sahipsiniz. Sonuç olarak, müşteri katılımınızı artırıyor ve müşteri ilişkilerinizi güçlendiriyorsunuz. 

Örneğin, en son Facebook gönderinize yapılan son yorumlara şakacı bir şekilde tepki verebilir veya hatta Instagram hikayenizdeki müşteri ürün sorularını yanıtlayabilirsiniz. Müşterinizi dinlemek ve onlara gerçek zamanlı olarak yanıt vermek, markanızın müşterilerinizi önemsediğini ve harika bir müşteri deneyimi geliştirdiğini gösterir. Bununla birlikte, müşterilerinizle etkileşim kurmayı seçerseniz, markanızı zaman içinde müşterilerin güvenebileceği ve satın alabileceği bir marka haline getireceksiniz.

Satışları artırmak

Hepimiz internetin hızlı olduğunu biliyoruz ve dikkat süremiz buna uymuyor. Araştırmalar , ortalama bir kişinin dikkat süresinin kabaca sadece sekiz saniye olduğunu gösterdiğinden, insanın dikkat süresi daralıyor. Yalnızca müşterinizin dikkatini çekmek için rekabet etmek çetin olmakla kalmıyor, aynı zamanda günümüzde pazarlamacılar, toparlanmakta olan bir ekonomik ortamla karışık öngörülemeyen satış döngüleriyle mücadele etmek zorunda. E-posta gibi kanallar aracılığıyla gerçek zamanlı pazarlama ile hedef kitlenizin ilgisini tamamen çeken ve harekete geçen mesajlar oluşturabilirsiniz. 

Coğrafi veriler, müşterilerinizin bulundukları ortamla ilgili gerçek zamanlı mesajlaşma oluşturmak için nerede olduklarını belirlemenizi sağlar. Örneğin, bir araç kiralama şirketi, Sivas’daki müşterisine büyük şehirlerde ki gibi benzersiz promosyon teklifleri yapabilir. Veya müşterilerinizin demografik verilerini toplayabilir ve yaşlarına veya cinsiyet kimliklerine göre kişiselleştirilmiş satış promosyonları sunabilir. 

Hangi verileri toplamaya ve kullanmaya karar verirseniz verin, müşterilerinizle gerçek zamanlı pazarlama yoluyla etkileşim kurmak, müşterinize en çok ihtiyaç duydukları anda kişiselleştirilmiş çözümler sunmanıza olanak tanır. Sonuç olarak, müşteri dönüşüm oranınızı iyileştirecek ve müşterilerinizi harekete geçmeye motive edeceksiniz.

İçeriğinizi çeşitlendirmek

Çeşitli içerik oluşturmak, hedef kitlenizle bağlantı kurmak için birçok benzersiz fırsatı ortaya çıkarır. İçerik çeşitlendirmesi, aynı zamanda, kullanılmayan hedef kitlelere ulaşmanıza ve onlarla etkileşim kurmanıza olanak tanır. Ne yazık ki, birçok pazarlamacı, içeriklerini belirli sayıda kanal ve içerik türüyle sınırlandırarak, kitlelerini ve marka bilinirliğini artırma yeteneklerini engellemektedir. Ancak stratejinizde gerçek zamanlı pazarlama teknikleri kullanarak içeriğinizi çeşitlendirebilir ve bunun faydalarından yararlanabilirsiniz.

Gerçek zamanlı pazarlamanın, markanızın ekosisteminde aktif olarak meydana gelenlere tepki verme eylemi olduğunu gören gerçek zamanlı pazarlama, sizi o anda müşterilerinizle en iyi şekilde ilgili olan çeşitli içerik parçaları oluşturmaya teşvik eder. Müşterinizin duyarlılığı, sektörü ve markası sürekli değiştiği için içeriğinizin de onunla birlikte gelişmesini bekleyebilirsiniz. 

Sonuç olarak, farklı içerik türleri yeni müşteriler çekebilir ve yeni pazarlarla bağlantı kurmanıza olanak tanır. Bu yeni pazarlar ayrıca size, aksi takdirde sahip olamayacağınız yeni eyleme geçirilebilir iç görüler sunacak ve genel markanızın yanı sıra içeriğinizi, ürününüzü veya hizmetinizi geliştirmek için boşluk fırsatlarının kilidini açacaktır.

Pazarlamayı desteklemek!

Yeni araçlar sürekli olarak pazara giriyor ve pazarlama çabalarınızı yönetmeyi ve yönlendirmeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Gerçek zamanlı pazarlama stratejilerini en son teknolojilerle birleştirerek kaliteli ve etkili pazarlama mesajları oluşturmaya başlayabilirsiniz. Neyse ki, gerçek zamanlı pazarlama araçları alanı çok geniştir ve iş hedeflerinize ulaşmanıza ve kuruluşunuzu daha iyi hale getirmenize yardımcı olacak çok çeşitli çözümler her zaman vardır.. 

Müşteri analitiği 

Gerçek zamanlı pazarlama hakkında daha fazla şey öğrendikçe, müşterinizin istek ve ihtiyaçlarını sağlam bir şekilde anlamanın öneminin farkına varırsınız. Müşterileriniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi bildiğinizi varsayabilirsiniz, ancak müşteri analitiği araçlarını ve yazılımını kullanmak, müşteri iç görülerinizin doğru ve eyleme dönüştürülebilir olmasını sağlamaya yardımcı olabilir. 

Müşteri analitiği yazılımları, müşterilerinizin işletmenizle nasıl ve nerede etkileşime girdiğini, diğer kritik veri parçalarını anlamanıza olanak tanır. Bu araçlar ayrıca müşterilerinizle ilgili daha sonra gerçek zamanlı pazarlama stratejilerinizi bilgilendirmek için kullanabileceğiniz raporlar oluşturmanın harika bir yoludur.

Sosyal medya yönetimi 

Gerçek zamanlı pazarlama, sosyal kanallarla sınırlı olmamakla birlikte, pazarlama mesajlarınızı kitlenize geniş ölçekte iletmenin etkili bir kanal olduğunu öğrendik. Sosyal medya çabalarınızı etkili bir şekilde yönettiğinizden emin olmak için sosyal medya yönetim araçlarını kullanmak, sosyal stratejinizin tüm potansiyelini en üst düzeye çıkarmanın harika bir yoludur. 

Bu araçlar, tüm müşteri etkileşimlerini izlemek, en son trendleri ortaya çıkarmak veya içeriğinizi planlamak olsun, markanızın sosyal medyada başarılı olması için ihtiyaç duyduğu her şeyi size sağlar. Sosyal medya araçları ayrıca, içeriğinizin yankı uyandırmasını sağlarken sosyal stratejinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz zengin verilere erişim sağlar.

Rekabetci zeka 

İnternet kalabalık bir alandır ve içerik oluşturmak oldukça rekabetçidir. Bir pazarlamacı olarak, içeriğinizi aynı zamanda hedef kitlenizin dikkatini çekmek için yarışan rakiplerden farklı kılacak fırsatları belirlemelisiniz. Başlamanın bir yolu, diğer herkesin ne yaptığına dair bir anlayış geliştirmektir.

Rakip analizleri, rekabet ortamınıza kuş bakışı bir görünüm sağlar ve rakiplerinizin pazarlama stratejileri hakkındaki bilgileri incelemenizi sağlar. Rakiplerinizin sosyal medya faaliyetlerini izlemek için araçlar kullanmak, işletmenizi farklılaştırma fırsatlarını belirlemenize ve gerçek zamanlı pazarlama stratejinizi geliştirmenize olanak tanır.

Sonuç

Gerçek zamanlı pazarlama, başarılı bir pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Müşterilerinizi dinlemenin ve onlara ilgili mesajlarla gerçek zamanlı olarak tepki vermenin, hedeflerinize ulaşmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olabileceğini kesindir. 

Gerçek zamanlı pazarlama, müşterilerinizi dinlediğinizi ve önemsediğinizi göstermenin harika bir yoludur. .


Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 


© 2019 Create.Lines Tüm Hakları Saklıdır.

Comments are closed.