Tasarım sürecini kolaylaştıracak temel Mac kısayolları ile hayatınız kolaylaşacak.

MacOS kısayollarında daha karmaşık eylemleri kısayollar ile daha hızlı yapabilirsiniz. Mac kısayollarını herhangi bir bilgisayarın çalışmasına entegre olan tüm temel kısayolların yanı sıra tasarım sürecini kolaylaştırmak için basit ve pratik bir yoldur.

Tasarımcılar için, kısayollar nefes almak kadar içgüdüsel olmalıdır. Ancak bu, her tasarımcının Mac’lerinden en iyi şekilde yararlandığı anlamına gelmez. En kullanışlı Mac kısayollarından birkaçını seçtik.

01. Close window / Pencereyi kapat (Command + W)

Aynı anda farklı belgeler üzerinde çalışırken, üst köşedeki kırmızı noktaya tıklamak yerine Cmd + W kısayolunu kullanarak istenmeyen pencerelerden kurtulmak harika bir zaman tasarrufu olabilir. Çık seçeneğinin aksine, Cmd + Q , bu seçenek yalnızca üzerinde çalışmakta olduğunuz pencereyi kapatır ve programı açtığınız diğer dosyalarla birlikte çalışır durumda tutar.

02. Bring up info / Bilgi (Command + I)

Cmd + I kısayolu, ilk oluşturulduğu zaman ve herhangi bir meta veri (fotoğrafları kontrol ederken geçerli) dahil olmak üzere, bir dosya veya klasörün özelliklerine kısa bir genel bakış sağlayan Bilgi iletişim kutusuna erişim sağlar. Aynı zamanda, dosyayı açılacak varsayılan bir program belirleme seçeneğini bulabileceğiniz ve uzun vadede çok fazla zorluk çekebileceğiniz bir yer.

03. Quicklook / Hızlı Görünüm (Boşluk Çubuğu veya Command + Y)

Modern dünya giderek daha hızlı bir şekilde hareket ediyor ve Photoshop CC’de bir görüntünün açılmasını beklemek sinir bozucu oluyor. Mac’lerde, alternatif bir yazılıma gerek duymadan görüntünün hızlı ve tam boyutta bir önizlemesini veren Hızlı Görünüm adlı bir önizleme özelliği bulunur. Boşluk veya Cmd + Y tuşlarına basarak resminizi veya resimlerinizi (slayt gösterisi formatında) inceleyin. İşletim sisteminin son sürümünde Quick Look ayrıca sınırlı düzenleme imkanı sunar.

04. Görev Kontrolü / Mission Control (F3 veya Kontrol + Yukarı)

Savaş alanlarını araştıran bir komutan gibi, tasarımcılar da Görev Kontrolü’ndeki tüm açık uygulamaları kuşbakışı olarak görme ve aralarında yumuşak hareket etme seçeneğine sahipler. Farklı pencereler arasında geçiş yapmak bu kısayol ile bir sorun haline gelir – uygulamaların yayılmasını sağlamak ve aralarında seçim yapmak için F3veya Ctrl + Yukarı tuşlarına basın.

05. Go to desktop / Masaüstüne git (Command + F3)

Çalışma günü boyunca, ekranınız çok sayıda pencere ile hızlı bir şekilde tıkanabiliyor ve bu sayede masaüstüne geri dönmelerini sağlamak için zaman alan bir görev yer alıyor. Tüm açık pencereleri bir kenara iterek, masaüstünü hemen göstermek için Cmd + F3 kısa yolu sorununuzu çözecektir.

Bu aynı zamanda, bir resmi web tarayıcısından bilgisayarınıza hızlı bir şekilde kaydetmek için, doğrudan masaüstünüze sürükleyip bırakarak etkili bir yöntem olabilir. Aynı amaca ulaşmak için alternatif bir yöntem, Sistem Tercihleri, Masaüstü sekmesinde Hot Corner ayarlanmasıdır. Bu, fare imlecini o köşeye getirerek masaüstüne erişmenizi sağlar.

06. Bir dosyayı veya klasörü çoğaltın (Option + drag)

Bu güzel zaman kazanmayı denedikten sonra, kopyala ve yapıştır işlemlerini bir daha asla kullanmayacaksınız. Aynı kopya oluşturmak için kopyalamak istediğiniz dosyayı tıklamanız, Seçimi basılı tutup çekip uzağa sürüklemeniz yeterlidir. Bunu bir kerede birden fazla dosyayla yapabilir ve ayrıca bir klasörden diğerine çoğaltabilirsiniz.

07. Duplicate a file or folder / Yeni Bir Klasör Oluştur (Command + Shift + N)

Mac’teki her şey klasörler halinde düzenlendiğinden, yenilerinin oluşturulması, dosyaların kontrol dışına çıkmasını önleyen düzenli bir iştir. Cmd + Shift + N tuşlarına basmak hemen yeni bir klasör oluşturur ve yazılacak dosya adını vurgular.

08. Screenshot a specific area / Belirli bir alanı ekran görüntüsü çekme (Command + Shift + 4 ve ardından sürükleyin)

Cmd + Shift + 3 ile bir ekran görüntüsü alırken Mac’iniz tüm ekranınızı masaüstünüze kaydeder. Ekranın belirli bir alanın resmini çekmek için ise Cmd + Shift + 4 tuşlarına basın, ardından istediğiniz alanı fare yardımı ile seçerek bırakmanız yeterli.

09. Show/Hide Dock / Dock’u Göster veya Gizle (Command + Option + D)

Cmd + Opt + D tuşlarına basarak, tüm ekrada çalışmak istediğinizde Dock’unuzu gizleyebilir, ardından işiniz bittiğinde geri getirmek için aynı kombinasyonu kullanabilirsiniz.

10. Force Quit / Zorla Çık (Command + Option + Escape)

Mac’inizde programlar tamamen yanıt vermeyi bıraktığında, Force Quit tek seçeceğiniz olabilir. Cmd + Opt + Esc tuşlarına basmak, geçerli olan tüm uygulamaları görüntüleyen ve Çıkmak İçin Zorla (Force Quit) seçeneğini seçebileceğiniz bir pencere açar. Ve istediğiniz uygulamayı sonlandırabilir siniz?

11. Reopen the previous tab / Önceki sekmeyi yeniden açın (Command + Shift + T)

Sadece bir el kaymasıyla, gözlerinizin önünde aniden kaybolan bir sekme ve bu arada bulmanız için saatlerce süren bir çalışma ile karşılaşabilirsiniz. Paniğe gerek yok. Daha önce kapatılmış bir sekmeyi açmak için önde gelen tarayıcılardan birinde, Cmd + Shift + T tuşlarına basın. Sanki sihirle eski sekme belirir ve hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam edebilirsiniz.


Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 


Comments are closed.