Yaratıcı Düşünme ile İnovasyona İlham Verin

Bazen, bir projenin başarısı, küçük ilerlemeler veya ileriye dönük yeni yollar için önerilerden daha fazlasına bağlıdır. Büyük, radikal ve yenilikçi bir fikir ortaya çıkarmak çok zor olduğu kadar hemen önünüzde de duruyor olabilir.

Yeni Fikirlerin Gücü

Yaratıcı olmak için “sanatsal” olmak zorunda değilsin. Herkes yaratıcı bir yaklaşım benimseyerek cesur ve çığır açan fikirler üretmeyi öğrenebilir.  Yeni fikirler üretmeden önce aşağıdaki üç başlığı aklımızın bir tarafında tutmamızda yarar var.

 1. Eski düşünce kalıplarını unutun.
 2. Cesurca yeni fikirler sürekli gündemde tutun.
 3. Yeni bakış açıları kazanın.

Picasso pazarda yürürken bir kadın onu fark eder. Ve Picasso’yu durdurur, cebinden çıkardığı bir parça kağıt çıkarır ve;
– “Bay Picasso, çalışmanızın hayranıyım. Lütfen, benim için biraz çizim yapar mısın? ” der
Picasso gülümser ve hemen kağıda güzel bir sanat eseri çizer ve hemen ekler
– “Bu bir milyon dolar hanım efendi” diye ekler.
– “Ama Bay Picasso, bu küçük şaheseri çizmeniz sadece otuz saniye sürdü.” der heyecanla.
Picasso kendinden emin;
– “Hanım efendi bu şaheseri otuz saniyede çizmek otuz yılımı aldı.” diye ekler…
Yetenekli insanlar bile, nadiren inanılmaz işler üretirler. Daha da önemlisi kendi yaratıcı dehalarınızı nasıl ortaya çıkarabileceğinizi konuşalım.

Eski Düşünce Kalıpları

Hepimiz düşüncenin belirli parçalarına sıkışıp kalabiliriz. O kadar derin olabilirler ki, bizi engellediklerini bile bilmeyiz! Bu nedenle, yeni fikirlere sahip olmak için, yerleşik düşünce kalıplarından kurtulmamız ve yeni yollar görmeye başlamamız gerekir.

 • Varsayımlarınıza meydan okuyun

Her duruma bir takım varsayımlar düşünürsün. Birçoğunun gerçekçi olabilir, ancak önyargılarınıza meydan okumak aynı zamanda bazı heyecan verici olanaklar da sağlayabilir. Belki de ofisinizi genişletmek istiyorsunuz. Bunun iyi bir yatırım olduğunu biliyorsunuz, ancak bu fikrin peşinden gitmiyorsunuz çünkü bunun bütçenizi aşacağını varsayıyorsunuz. Bu varsayıma meydan okuyabilirsiniz! Küçük adımlarla tüm yolları denemeniz sizin bu yatırımı yapmanızı sağlayabilir.

 • Sorunu Yaz

Sorununuzu tanımlama veya yorumlama şekliniz yaratıcılığınızı sınırlayabilir. Çözmeye çalıştığınız sorunu farklı bir şekilde açıklarsanız veya farklı bir açıdan bakarsanız, yeni çözümler ortaya çıkabilir.

Örneğin, Uber’in kurucusu Garrett Camp bir taşımacılık hizmeti başlatmak istediğinde, kar elde etmek için yeterli aracı satın almaya ve yönetmeye odaklanabilirdi. Bunun yerine, sorunu yolcuların ihtiyaçlarını en iyi nasıl karşılayabileceği konusunda yeniden yorumaladı .

 • Tersine Düşün

Yeni bir yaklaşım düşünmeyi zor buluyorsanız, sorunu tersine çevirmeyi deneyin! Soruyu çevirin ve elde etmek istediğiniz şeyin tam tersini keşfedin. Bu size asıl konuyu ele almanın yenilikçi yollarını sunabilir.

Web siteniz için yeni bir tasarım bulmak için, örneğin, mümkün olan en kötü görünüşü nasıl yaratacağınızı düşünün . Sıkıcı, sinir bozucu ve unutulmaz kılmaya çalışmak, karşıtın nasıl yapılacağı konusunda size cesurca fikir verebilir.

 • Araştırma Yap

Radikal fikirler, alışılmadık şekillerde sorunların ele alınmasından kaynaklanabilir. Bunu yapmanın harika bir yolu, farklı yaratıcılık türlerini uygulamaktır – sadece planlarınız hakkında konuşmak veya yazmak dışında müzik, resim, fotoğrafçılık gibi alanlarda deneyim sağlayın. Yaratıcı farklı fikirlerin akmasına izin verdiğinizde yeni fikirler ortaya çıkabilir!

Yeni Bağlantılar

Yeni fikirler üretmenin başka bir yolu da yeni ve beklenmedik bağlantılar kurmaktır. En iyi fikirlerden bazıları neredeyse şans eseri çıkmış gibi görünüyor olabilir. Çözmeye çalıştığınız durumla bağlantısız bir şey görür ya da duyarsanız ve kafanızda bir ampul yanar!

Örneğin, Mimar Mick Pearce , termitler tarafından inşa edilen kendi kendini soğutan höyüklere dayanan çığır açan bir iklim kontrol sistemi geliştirdi .

Yaratıcı bağlantılar kurmak için aşağıdaki stratejilerden bazılarını deneyin:

 • Rastgele kelimeler. Herhangi bir belgeden rastgele bir kelime seçin, sonra o kelime ile probleminiz arasındaki yeni ilişkileri arayın. Örneğin, şirketinizdeki hastalık iznini azaltmanın yollarını araştırıyorsanız ve rastgele sözünüz “top” ise, moralinizi yükseltmek ve insanları sağlıklı kalmak ve motive etmek için aylık bir spor oyunu düzenleme fikrini geliştirebilirsiniz.
 • Resim. Görüntüler yaratıcı düşünceye ilham vermek için harika bir yol olabilir. Herhangi bir resim seçin, probleminizle bağlantı kurun ve yeni oluşan olasılıkları görün. Örneğin, bir Edvard Munch’ın resmi, işinizdeki ekipleri ve “şubeleri” organize etmenin yeni yollarını önerebilir.
 • Nesneler. Takım üyelerinizden, seçtikleri küçük bir nesneyi bir sonraki fikir toplantınıza getirmelerini isteme konusunda ne dersiniz? “Bu nesneyi mücadelemize ulaşmak için nasıl kullanabiliriz?” Gibi sorular sorarak yeni fikirler üretebilirsiniz.

Yeni Perspektifler Bulma

Her zamanki bakış açınızdan bir adım atarak ve bir sorunu “Farklı bir bakış açısı” ile izleyerek düşüncenize ekstra bir dinamizm ekleyebilirsiniz.

Farklı bir bakış açısı olan biriyle, belki de yaşları, yaşam deneyimleri veya kültürel geçmişleri nedeniyle konuştuğunuzda, sık sık şaşırtıcı bir şekilde yeni bir konuya gireceksiniz.

Seçtiğiniz kişinin soruna nasıl yaklaşacağını düşünün ve bunun size herhangi bir yeni fikir getirip getirmediğine bakın. Bu kişinin ayırt edici özelliklerini tanımlayın ve bu zorluğu gidermek için bunları kullanın. Örneğin, girişimci daha büyük riskler alabilir; sporcu ise yoğun antrenmanlarla başarıya odaklanır.

Çok fazla fikir üretin

 • Yaygın ve olağandışı kullanımları listele. Bir tuğla veya bıçak kullanmanın farklı yolları nelerdir? Uzun bir liste oluşturmak için kendinize beş dakika verin. Fikirlerinin saçma olup olmadığı konusunda endişelenme.
 • Değiştirmeyi dene. Yeni sözcükler üretmeye devam etmek için kendini özgür bırak. Püf noktası, her biri arasında farklı türde bir bağlantı kullanmak.
 • Bir fikir zamanı ayarlayın. Keskin, gevşemiş ve düzensiz olduğunuzda düzenli zaman planlaması yapın. Popüler kendi kendine yardım kitabı “The Artist’s Way” in yazarı Julia Cameron, bir dergide serbest bırakmak için her sabah 30 dakika sürmesini öneriyor. Sizin yaptığınız gibi, içeri giren sürünen yeni fikirleri fark edeceksiniz.

En iyi fikirleri seçin

İlk adımları takip ettiyseniz, birçok fikriniz olmalıdır. Şimdi sıra en iyisini seçmekte.

 • Ne aradığını biliyorsun. Bunu yapmak için, sezginize – bir fikrin güzel olduğu hissine – güvenmelisiniz. Sawyer ayrıca basit, zarif ve sağlam fikirlerle gitmeyi de önerir.
 • Fikirlerin birbirleriyle rekabet etmesini sağlayın. Bunlardan ikisini seçin ve en ince şekillerde bile nasıl farklı olduklarını tanımlayın. 20’den fazla fikriniz varsa, her birini bir yapışkan not veya dizin kartına yazın. Birbirine yakın gibi görünen fikirleri hareket ettirin. Fikir kümelerine varacaksınız ve fikirler arasındaki ilginç farklılıklara bakabilirsiniz; belki de hepsi aynı boyutta değişir.
 • Geçmişe bak. Bir fikrin iyi olduğuna karar verdikten sonra, artılarını ve eksilerini belirleyin, her birinin ne kadar önemli olduğuna göre her birine bir ile 10 arasında bir sayı verin. Ayrıca en kötü senaryoyu da düşünmelisiniz. Fikrinizi başarmak için hangi korkunç şeyler olabilir?
 • Düzenlemeyi asla bırakma. Her şey her zaman daha iyi yapılabilir. Fikrinizin kötü olmasının birkaç nedeni ile ortaya çıkan bir şeytanın avukatını bulun. Veya, güvendiğiniz insanlara fikrinize eleştirel gözle bakmaları konusunda dürüst olacağını söyleyin.

Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 


Yaratıcı dehalarınızı bulmak kolaydır: işinizi yapın, bir şeyler bitirin, geri bildirim alın, iyileştirme yollarını bulun, yarın tekrar gözden geçirin. 

Savaş İnci

Comments are closed.