#Advertising#Agency#Branding#Creativity#Designer#Future#Innovation#Marketing#Strategy#Technology

Dünyanın önde gelen marka stratejistlerinden biri, modern pazarlamanın tüketicilerle duygusal olarak etkileşim kuran ve aklın ötesinde sadakat yaratan ‘Lovemark’ markaları yaratmakla ilgili olduğunu söyler.

Müşterilerinizle uzun vadeli bir ilişki istiyorsanız, onların sizi sevmesini ve saygı duymasını sağlamanız iyi olur! Sadece markalaşmak ve reklam yapmak yeterli olmayacaktır. Lovemark için, “Bu şirketi / bu ürünü / bu hizmeti seviyorum” tanımlaması yapar Ed Goodman.

Lovemark , duyularımızla etkileşim kurmayı içerir. Duygusallık tamamen dokular, kokular ve hoş müzikle ilgilidir. Bu algı ile ilgili – çekici ve tatmin edici olmalı, bir gülümseme uyandırmalı. Ancak beş insan duyusunun tamamı tetikte olduğunda unutulmaz anılar yaratırız.

Samimiyet , temelde her şeyi özetleyen şeydir. Tam tanımı duygusal yakınlık, empati, tutku ve güven anlamına gelir. Oluşturduğunuz anılar, yavaş yavaş sadakati oluşturan şeydir ve tutku yok olduktan sonra geriye kalan şeydir.

Öncelikle Lovemark’ın anlamına bakalım;

Lovemark nedir?

Bu terimin “babası” Saatchi & Saatchi’nin Ceo’su Kevin Roberts’tır : Lovemark, marka fikrinin yerini almaya mahkum olan sevgi ve saygıya dayalı duygusal bir ilişkiyi belirtir .

Duygusal bileşenler devreye girer: tüketiciyle olan bağ, bir ürün / hizmetin basit sunumundan çok daha derin bir şeydir. Roberts’ın dediği gibi, markalar hissedarlara ve yöneticilere aittir, markaların sevgisi ise insanlara aittir .

Markayı yalnızca bir mal tedarikçisi olarak düşünürsek, bir markaya olan sevgiden bahsetmek biraz zor gelebilir. Ancak kendi satın alma davranışlarımıza daha yakından bakarsak, seçimlerimizin bir markaya karşı nasıl hissettiğimizden etkilendiğini görürüz. 

Sonuçta, akıl bir sonuca götürürken duygular da eyleme götürür : Sevgi ve saygı tarafından yönlendirilen bu dürtü ölçülebilir ticari faydalar sağlar .

Lovemark nasıl yaratılır?

Kevin Roberts, bir aşk işaretinin 3 ana teknik kullanılarak oluşturulabileceğini öne sürer;

Hikaye;

Belki de markanız ve müşterileriniz arasında bir bağlantı oluşturmak için en güçlü pazarlama araçlarından biri hikaye anlatımıdır. Müşteriler arasında merak uyandıran iyi bir hikayenin gücü, viral olma potansiyeline sahiptir ve bu bir markanın ikonik bir markaya dönüşebileceği yegane yerdir.

Teklifler;

Müşterilere sadece ürün, hizmet ve teklifler sunmak yeterli değildir. Müşterilerinize ilham vermek çok önemlidir. Ne kadar küçük olursa olsun tüm pazarlama çabalarınızda başarmayı amaçlamanız gereken şeydir. 

“Sevdiğimiz insanlardan ilham almamızla aynı nedenle markalardan ilham alıyoruz, çünkü onların ilkeleri ve bir insan gibi duyguları vardır. “Juan Carlos Rodriguez’

Planlama ve Analiz;

Bu bir gecede parmağınızı şıklatarak yapacağınız bir durum olmayacaktır. Günüzde ajanslara ve tv kanallarına milyonlar ödeyip bunu başaramayan binlerce kişi olduğu aşikar. “Sunumu ajanstan al yönetime sun” :)))

Planlama ve analiz için çok zaman alır. Öncelikle Markanızı değerlendirmek için sevgi / saygı ekseninde nerede oturduğunuzu bilmeniz gerekir. Markanızın bulunduğu yere yerleştirmenizi ve ardından ana rakiplerinizle karşılaştırmanızı sağlayan genel bir analiz şattır.

 • Düşük saygı ve düşük sevgi = Bir meta olduğunuz anlamına gelir. 
 • Düşük saygı ve yüksek sevgi = Markanızın modası geçmeye yakın olduğu anlamına gelir.
 • Yüksek saygı ve düşük sevgi = Markanızın sağlam ve genişleme fırsatı olduğunu gösterir. 
 • Hayal yüksek saygı ve yüksek sevgi = Bu alandaki markalar Lovemark olarak kabul edilir.

Saatchi & Saatchi tarafından yaptırılan QiQ araştırması, müşterilerin sevgi ve saygılarını kazanan markaların bir ürün için müşteri satın alma niyetini yedi kata kadar artırdığını ortaya çıkardı!

Doğru adım!

Şirketinize hangi pazarlama stratejisini uygulamaya karar verirseniz verin, Lovemark olmayı hedefliyorsanız, kendinize ve müşterinize karşı dürüst olmaya başlamalısınız . Çünkü dürüst olmak saygılı olmaktır.

Şeffaflık!

 •  Markanızı doğru anlatın ve bunun için iletişim kurun
 • Her zaman müşterinizin ve muhataplarınızın soruları yanıtlayın. En saçma olandan en zoruna kadar.
 • Ürün ve hizmetlerinizin kalitesinden emin olun. Müşterilerin de en az sizin kadar ilgili oldukları ürün konusunda deneyim sahibidir.Kalite kontrolü elden bırakmayın.
 • Varsa, planlarınız, stratejiniz… .. ve hatalarınız konusunda gizli kalmayın.

Lovemark ile yenilikçi pazarlama?

 • 5 duyunun her biri arasında bir bağlantı bulun ve bunu markanız için kullanın. Pazarlamanızda kulaktan dolma bilgilerden kaçının.
 • Kendi duygularınızı bilin ve markanızın duyusal önceliklerini belirleyin (zayıf yönler ve güçlü yönler).
 • Müzik önemlidir. Markanızla eşleşen bir şarkı belirleyin. Müzik ambiyansı getirir. Seslendirmelerde bütçeden öte sizi temsil eden ses tonuna yönlenin.
 • Görsel imajınıza dikkat edin. Başından sonuna kadar tutarlı olmanız gerektiğinizi unutmayın.
 • Gizemli, sevgi dolu ve samimi olun.

Tüketiciye ulaşmak…

 • Kararlarınızı daima tüketici yararına gözeterek verin. Sadece size faydası varsa bir şeyler yanlış gidiyor demektir.
 • Sizinle iletişimde olan her müşteriyle iletişime geçin. Müşterinin ihtiyaçlarını takip etmenin tek yolu budur.
 • Müşterinizi tanıyın. Tanışma fırsatı yakalarsanız müşterilerinizle sohbet edin, size bilmediğiniz bir konuda öneride bulunacak veya eksiklerinizi çekinmeden sizinle paylaşacaktır. Onları markanızın bir parçası yapın.
 • Alışkanlıklarını ve davranışlarını dijital olarak tarayın ve müşterinin dilinden konuşun. Müşterinin dilinden konuşmazsanız, müşteride sizinle konuşmayacaktır.
 • Müşteri sadakatini ödüllendirin, çünkü sadakat her zaman güvenebileceğiniz bir şeydir.

Ya İçerik Yönetimi?


Bunlarla beraber, var olan teknolojilerin iyi bir İçerik Pazarlama stratejisi olmadan çalışamayacağını bilmeniz gerekir: içerik, belirli alıcılara ve iş hedeflerine göre tasarlanmalı ve hazırlanmalıdır .

Öte yandan, içerik ve kanalların çoğalması göz önüne alındığında, şirketler ortaya çıkan kaosu yönetmekte zorlanıyor. Markanızın tüm içeriğinin anlamsal rasyonelleştirilmesi yoluyla, hepsini tek bir merkezde toplanması çok önemlidir.

Bu, işinizin üzerinde tam kontrol sağlamasının yanında içeriğin kolayca kontrol ve kişiselleştirilmiş iletişiminize büyük faydalar sağlar.

Bu nedenle, pazarlama stratejilerinizde duygusal çekiciliği düşünmediyseniz, mevcut stratejinizin müşterilerinizle etkileşimde ne kadar etkili olacağını yeniden değerlendirme ve sevgiyi paylaşmanın ileriye dönük en iyi yol olup olmadığını düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

İlgili;

Etkili reklam kampanyasının özellikleri nelerdir?


Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 


© 2019 Create. Lines Her türlü hakkı saklıdır, telif hakkı kapsamında kullanılan telif hakkı uyarısıdır.

Comments are closed.