• ATL ( Above The Line Activities ) Çizgi üstü reklam
• BTL ( Below The Line Activities ) Çizgi altı reklam

• BTL (Blow The Line Activities) Çizgi altı çizgi üstü reklamların dışında kalan komisyon ödenmeyen doğrudan postalama, sergiler, satış noktaları gibi çeşitli iletişim aracı çizgi altı reklam aracı olarak anılmaktadır. Promosyon, fuar alanı yerleştirmeleri, katalog, bülten, poşet, flyer gibi hizmetler.

• ATL (Above The Line Activities) Çizgi üstü televizyon ve radyo gibi görsel işitsel medyaya gazete, dergi gibi basılı medyaya atıfta bulunurken, sinema ve açık hava reklamları da reklamcılara çeşitli medya olanakları sunan reklam faaliyetler.

Çizgi üstü ve altı  arasındaki fark Televizyon, radyo, gazete, dergi ve Outdoor gibi yaygın iletişim araçları ile daha geniş kitlelere ulaşan reklamlar çizgi üstünü oluştururken, broşür, etkinlik, e-posta vb. yöntemlerle daha sınırlı bir kitleye ulaşanlar çizgi altı kategorisinde toplanıyor. Şirketlerin pazarlama iletişimi tekniklerinden birisi olan çizgi altı, sınırlı ama daha doğru bir hedef kitleye ulaşmanızı sağlar.

ATL ve BTL, bir mesajın alıcıya ulaşmasını sağlamak için kullanılan medyayı ifade eder. Yeni teknolojilerin geliştirilmesi, iki pazarlama stratejisi biçimi arasındaki farkları bulanıklaştırıyor. ATL ve BTL gerçekte nedir? Hangi reklam biçimlerini içerirler?

ATL pazarlama nedir?

ATL (Above The Line Activities), özelleştirilmiş bir mesaj olmadan toplu alıcıya yönelik bir tür pazarlama stratejisidir. Bu terim, televizyon, radyo, basın, sinema gibi kitle iletişim araçları aracılığıyla ve ayrıca reklam panoları ve afişler biçiminde uygulanan kampanyaları ifade eder. ATL ayrıca yaratıcı açık hava reklamcılığı biçimlerini de içerir. Bu tür reklamların geniş bir kitleyi hedeflemesi amaçlanmış olsa da, kısmen seçilen hedefe yönelik olabilir. Bu, örneğin belirli bir konuya ayrılmış bir dizide verilen ara sırasında ticari basında veya TV spotunda marka tanıtımı için geçerlidir. Reklam panoları da doğru yere yerleştirilebilir ve belirli bir hedef kitleye ulaşmayı sağlar.

BTL’nin anlamı nedir?

ATL’den farklı olarak BTL (Blow The Line Activities) veya “Çizgi altı reklam” kitle müşterileri hedeflenmez.  Bu durumda, bir mesajın özelleştirilmesi önemlidir.  Reklam doğru hedef kitleye ulaşmalıdır.  İnternet çağında, birçok BTL pazarlama biçimi vardır.  En popüler olanları arama motoru optimizasyonu, sosyal medyada reklamcılık, video pazarlama, viral oluşturma, yeniden pazarlama, e-posta gönderme, anında iletme bildirimleri ve halkla ilişkilerdir.  Polonya pazarına dinamik olarak giren ve e-posta pazarlamasını neredeyse gözden düşüren push bildirimlerine dikkat etmeye değer.  Bildirimler tüketiciler için daha güvenli bir iletişim şeklidir – telefon numarası veya e-posta adresi sağlamaya gerek yoktur.

ATL ve BTL arasındaki farklar

Şu anda BTL ve ATL arasındaki farklar yavaş yavaş bulanıklaşıyor ve net bir ayrım önemini kaybediyor. Kitle iletişim araçlarının dinamik evrimine rağmen, onlar hala reklam pastasının büyük bir parçası. ATL, BTL pazarlamasını mükemmel bir şekilde tamamlayabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Bununla birlikte, çoğunlukla, yalnızca büyük şirketler TV veya radyo reklamcılığını karşılayabilir. BTL ise piyasaya yeni giren yeni başlayanlara geniş fırsatlar sunuyor.  

Tüketicilerin çok seçici oldukları ve bireysel ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bir reklam teklifi bekledikleri unutulmamalıdır. İyi hedeflenmiş haber bültenleri, İnternet kullanıcılarının davranışlarının izlenmesi veya push bildirimleri yoluyla iletişim gibi son yıllarda ortaya çıkan trendleri belirtmekte fayda var . Örneğin, radyo spotları sosyal medya etkinlikleri için harika bir tamamlayıcı olabilir. Ancak bu, etkinliği tam olarak analiz etmemizi sağlayan İnternet kampanyasıdır.

Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 

Bir Geri

Comments are closed.