#Creativity  #innovation  #Technology  #Future 

Dünya’da yapılmış ilk video (What Was the First Movie Ever Made?)

Çığır açan hareketli fotoğrafçılık 1800’lü yılların sonunda hayatımıza girdi. Ve dünya ilk video ortaya çıkmış oldu. Bunu günümüzde yapmak tabii ki çok kolay ancak o dönemde zorluklar uzayda yaşamak gibi.

Temel olarak hareketli bir görüntünün temeli için yeterli miktar olan 24 kare resimden oluşuyor. Bu 24 karede Jekey Gilbert Domm ve Sallie Gardner ise koşmayı seven atımız… Yönetmen Eadweard Muybridge …

Bilim adamları atlar dörtnala giderken, dört toynağının tamamının aynı anda yerden havada kalma ihtimali ne idi? Evet, atların geçici olarak “uçtuğuna” inanılıyordu. Eğer tek bacağı ile yere bassa düşme ihtimali vardı. Stanford Üniversitesi’nün kurucusu Leland Stanford, yardım almak için İngiliz fotoğrafçılarına döndü.

Bu kişi daha sonra adını “Edward” olarak değiştirecek Eadweard Muybridge idi. Edward’ın resimdeki ustalığı tartışılmazdı. 1877 yılında kanıt için fotoğraf çekildi. Ancak Stanford ikna olmadı.

Ve bir Pazartesi günü yarış pistine 24 adet fotoğraf makinesi bağlandı. Tabii ki deklanşörlerine de birer ip. Sallie Gardner koşmaya başladı ve her bir ipi koparması ile deklanşör basıldı. “Sallie Gardner at a Gallop” ilk kez gerçek zamanlı fotoğraflanmış oldu.

İlk video yapımı böylece tamamlanmış ve dev gibi bir sektörün ilk adımı da atılmış oldu….


Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 

Comments are closed.