#Advertising#Agency#Branding#Creativity#Designer#Future#Innovation#Marketing#Strategy#Technology

İyi Bir Reklam Nasıl Olmalıdır? Etkili Bir Reklam Nasıl Yapılır? Etkili Bir Reklam Oluşturmanın Yolları Nelerdir?

İşletme sahiplerinin iyi bir reklam yapmanın temellerini anlamaları önemlidir. Create Lines olarak bu temelde dikkat ettiğimiz konuları sizinle paylaşmamız önemli idi.

Etkili olmayan, basit veya tamamen kötü reklamlara harcanan milyonlar bulunmakta. Fakat en önemlisi, işinizi büyütmenizi istiyoruz. Bunun için etkili reklam her şekilde esastır.

Sonuçta, yeni müşterilere ihtiyacınız var çünkü onlarsız işiniz başarısız olacağı kesin. Uygun bir reklamın nasıl üretileceğinin temel prensiplerinin pratik olarak bir tanıtım aracı olarak kullanmak isteyebileceğiniz her şeye uygulanabileceğidir. Create Lines olarak her projede dikkat ettiğimiz başlıkları toparlamaya çalıştık.

Rekabette Öne Çıkan Ne?

“İnsanlar her zaman her tür işletmeden gelen reklamlarla iletişim kurar.”

Peki, potansiyel müşterilerinizin şirketinizden ürün veya hizmeti satın almasına karşı rakiplerinizden ne satın almasını sağlayacak? Anlamanız ve reklamınıza odaklanmanız gereken şey budur. Potansiyel müşterilerinize, işletmenizin neden bir numaralı seçenek olduğunu ve neden rakiplerinizi göz önünde bulunduğunuzu gösterin.

Burada bahsettiğim şeye, pazarlama çevrelerinde genel olarak “Eşsiz Satış Önerisi” adı verilir. Mükemmel Reklamcılıkta Gerçeklik kitabında , yazar Rosser Reeves bir USP’nin ne olduğunu şöyle tanımlar:

Burada bahsettiğim şeye, pazarlama çevrelerinde genel olarak “Eşsiz Satış Önerisi” adı verilir. Mükemmel Reklamcılıkta Gerçeklik kitabında , yazar Rosser Reeves ne olduğunu şöyle tanımlar:

  1. Her reklam, sadece kelimeler, ürün şişirme veya vitrin reklamları değil tüketiciye bir teklifte bulunmalıdır. Her reklam, her okuyucuya şunları söylemelidir: “Bu ürünü, bu özel avantaj için satın alın.”
  2. Teklif, rekabetin sunamadığı veya sunmadığı bir teklif olmalıdır. Ya markada ya da bir iddiada, söz konusu reklam alanının geri kalanının yapmadığı bir benzersiz olmalıdır.
  3. Teklif, kitleleri hareket ettirecek kadar güçlü olmalı, yani potansiyel müşterilerin yanı sıra yeni müşteriler de çekmelidir.

Seni farklı kılan ne?
Başka kimsede olmayan ne var?

USP’nize dahil etmek için bir ürünü pazarlayan tek kişi olmanız gerekmiyor. Başkalarının yaptığı bir şey de olabilir, ama başkalarından farklı ve akılda kalıcı olarak insanları teşvik edebilirsiniz. Create Lines olarak bunları USP’yi geliştirirken kullanmayı planlıyoruz.

Bazı iyi ürün örnekleri:

  • Head & Shoulders: “Kepekten kurtulun”
  • Domino’s Pizza: “30 dakika kapınıza veya bedava.”
  • M & Ms: “Elinizde değil, ağzınızda erir.”

Güçlü Bir Slogan Kullanın: Dikkat Çekin!

İnsanlar hızlı bir şekilde tarar. Her gün çok fazla reklamla temasa geçiyor ve hepsini okuyamıyorlar. Bu nedenle, reklamınızın gerçekten dikkat çektiğinden emin olmalısınız.

Büyük reklamcı David Ogilvy, “İnsanlarda Manşet okuma oranın diğer alt unsurlara göre dikkat çekme oranı Ortalama 5 kat daha fazla.”

Sormanız gereken soru “Kimi çekmeye çalışıyorsunuz? Dikkatleri çeken ne olurdu?

Büyük başlıklar birçok biçimde gelir. Ogilvy; üç saat içinde bir reklam yazacağını ve daha sonra sloganı bulmak için üç hafta uğraşması gerekeceğini söylemişti.

Bazı sloganlar, yeni bir hizmet veya ürünün piyasaya sürülmesi gibi haber değeri taşır. Diğerlerinin çok güçlü bir faydası var. Genel olarak bir çok firma pozitif bir açı yaklaşırken. Bazıları ise negatif bir açı kullanır (“artan kar” yerine “maliyetleri düşürmek” gibi). Bunların hepsi geçerliliği olan yöntemlerdir.

İnsanlara Reddedemeyecekleri Bir Teklif Verin!

Tüketiciler bir pazarlığı severler. Öyleyse onlara iyi bir teklif sunun ki onlar size tekrar tekrar gelsinler.

Rakipsiz bir fiyat, ücretsiz deneme sürümü, ücretsiz gönderim veya paket halinde bir paket teklif ediyor olsanız da, müşterilerinize iyi bir teklif sunmanın yolunu açmanız başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Karşı konulmaz teklifinizi gördükten sonra, gururla reklamını yaptığınızdan emin olun. İnsanlar size sunacak harika bir şeyiniz olduğunu gördüklerinde, ona direnmekte zorlanacaklardır

Bir tanıtım ürünü veya hizmeti için ne kadar harcayabileceğinizi belirlerken, genel Müşteri Ömür Boyu Değerini (CLV) düşünün, bir müşterinin firmanız için fayda sağlayacağı tutarı düşünün.

Şirketler başlangıçta yeni bir müşteri edinmesi için ürün başına 150 tl kar kaybetmek konusunda tereddüt ediyordu. Bu yeni müşterilerin 2.200 tl bir CLV’ye sahip olduklarını unutmayın. Karı kaybetmek için yapılan ilk yatırımın 33 katından daha fazladır. Bu rakamı keşfetmeye son derece şaşkınlık verici. Bu yüzden şirketler 150 tl müşteri başına zararı göze almak yerine her seferinde 2.050 tl kaybediyordu, yeni bir müşteri kazanmak için için 150 tl yatırım yapmıyordu.

Ürün Hakkında Bilgilendirici ol. İçinde Ne Var! Ürün Açıklayıcı Olmalı!

Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin özelliklerini açıklamak önemlidir, ancak müşteriye sağladığı faydaları açıklamak gerçekten de fayda sağlar. Sonuçta, insanlar hizmetinizden aldıklarıyla, yaptığınızdan daha çok ilgileniyorlar. 

Müşteriyi kandıramayacağınızı unutmayın!

Create Lines olarak bunu anlamak için ne yapıyoruz:

  1. Tüm hizmetlerinizi (veya ürünlerinizi) listesini hazırlıyoruz.
  2. Her biri için, hizmetin (özellik) yaptığı her şeyi listeliyoruz.
  3. Ardından, her bir özelliğin sonucunun ne olduğunu ve bir sonraki adımda müşterinin yararını keşfetmeye çalışıyoruz.

Ürününüzü Söyleyin: Ve Bir Reklam Verin!

Webster Sözlüğü , “reklamın” ın “editoryal formatı taklit eden bir reklam” olduğunu söylüyor. Başka bir deyişle, slogana benzeyen bir reklam!

İşte bu yüzden önemli. İnsanların bir sloganı bir reklamdan yedi kat daha fazla dikkat etme olasılığı vardır.

İnsanlar gün boyu düzenli reklamlarla iletişim kuruyor. Onlara, diğerlerinin sunduğundan daha fazlasını sunmazsanız. Ürününüzle iyi iletişime geçmelerinden daha iyi bir teşvik olamaz.

Dikkat çeken ve bol miktarda bilgi sağlayan etkili bir reklam oluşturmak her zaman kolay değildir. Bu tür reklamlar, daha fazla bilgi içerdiğinden okuyucuları şirketinizle ilgilenmeye teşvik eder. Örneğin, reklam onlara birçok öneri, ipucu ve bilgi sağlayabilir ve şirketinizin ve ürünlerinizin onlara nasıl yardımcı olabileceğini sağlayabilir.

Teklifinizi Mümkün olduğunca Risksiz Yapın!

İnsanlar paralarını harcamak konusunda gerginler. Dışarıda çok fazla dolandırıcı ve düşük kaliteli ürün var. İnsanlar, birçok ürün ve hizmet söz konusu olduğunda, kazandıkları nakit paralarını boşa harcayacaklarından korkarlar. İnsanlar paralarını kaybedeceklerinden ve satın aldıklarından pişman olduklarından korkarlarsa ürününüzü satın almaları pek mümkün olmaz.

Bu yüzden risksiz bir garanti vermek harika bir fikir. Risk olmadığını ve ürün ya da hizmetinizi satın alarak kaybedecek hiçbir şeylerinin olmadığını bilmek, güçlü bir satın alma uyarısıdır. Bu, riski “tersine çevirir” ve bir kısmını satıcıya yerleştirir. Buna “risk tersine çevirme” denir.

Potansiyel müşteriler memnun kalmazlarsa paralarını geri alabileceklerini bilirlerse, nakit israfı konusunda daha az endişelenecekler ve denemeleri daha olası olacaktır.

Ayrıca, şirketin arkasında durmaya istekli olması durumunda, birçok kişi bir ürün hakkında kendisini daha iyi hissediyor. Ürününüzün değerli olduğunu ve risksiz bir garantiyle desteklemekten korkmadığınızı gösterir.

Harekete Geçirme Çağrısı. Ve Onlardan Satın Almalarını İstemek

Potansiyel müşterilerinize sadece şirketinizin neler sunabileceği hakkında bilgi vermeyin. 

Harekete geçmelerini teşvik edin. 

Onlara doğrudan reklamınızı tıklamasını, ürününüzü sipariş etmesini sağlayın.

Bu ekstra zorlama için heyecan verici kelimeler ve ikna edici dil kullanmanız gerekir.

Örneğin, “harekete geçirme şekliniz”, insanları daha fazla bilgi için e-postayla göndermeye, hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir form doldurmaya, haftalık veya aylık e-posta bülteninize katılmaya veya ürününüzü veya hizmetinizi satın almaya teşvik edebilir. Kullanıcıları, yalnızca reklamlara bakmak yerine web sitenize götürmeleri için reklamınızı tıklamaları bile yönlendirebilir.

ŞİMDİ satın almak için bir neden verin!

İnsanlar bir reklam gördüklerinde ve bir şirkete daha sonra denemeyi düşündüklerinde, aslında bunu yapmak isteyebilirler. Ancak, insanlar çoğu zaman hayatlarına devam eder ve ilgilendikleri reklam ve ürünle ilgili her şeyi unuturlar. Bu nedenle, insanları daha sonra değil, hemen harekete geçmeleri için cesaretlendirmelisiniz.

Bu aciliyeti istediğiniz sayıda yolla oluşturabilirsiniz.

Karşı konulmaz teklifinizi zaman sınırlı hale getirebilirsiniz. İnsanlar, sadece birkaç saat veya gün gibi belirli bir süreye sahip olduklarını gördüklerinde, çoktan heyecanlandıkları unutulmaz bir anlaşmaya varmak için, bir an önce hareket etmeleri daha muhtemel olacak. Birçok insan, daha sonra aynı anlaşmayı yapabileceklerini varsayıyor. Ama yapamadıklarını biliyorlarsa, şimdi anlaşmayı daha çok yapacaklar.

Aciliyet duygusu yaratmanın tek yolu bu değil. Ayrıca, ürününüzü şimdi insanların satın alması için kullanışlı olacak, gelecek sezonu veya etkinliği de getirebilirsiniz.

Nasıl yapmayı seçeceğinize bakılmaksızın, potansiyel müşterilerinize ŞİMDİ harekete geçme zamanı olduğunu bildirmeniz önemlidir.

Referansları kullanın

Etkili bir reklam oluşturmanın en önemli bölümlerinden biri şirketinize güven ve ilgi oluşturmaktır.

İnsanların bugünlerde çok fazla endişeleri olduğunu unutmayın. Şirketinizin doğru seçim olduğunu bilmeleri için işinize, ürünlerine ve hizmetlerine güven duymak önemlidir. Bunu, geçmişte başkalarının satın alma veya sizinle birlikte çalışma kararlarından memnun olduklarını göstererek yapabilirsiniz.

Bunu yapmanın harika bir yolu, şirketinize ve ürünlerinden memnun olanlara, reklamlarınıza bir veya iki referans ekleyerek elde etmektir.

Bugün, sayısız kişi yeni işletmeler, ürünler ve hizmetler için alışveriş yaparken çevrimiçi incelemelere güvenmektedir.

İnsanlar diğer tüketicilere güvenir ve bir şirket hakkında ne söyleyeceklerini bilmek ister. İnsanların işletmenizle ilgili çevrimiçi incelemeleri aramasını sağlayamazsınız, ancak sunduğunuz şeyden memnun olan mevcut bir müşteriden bir referans ekleyerek onlara aynı rahatlığı verebilirsiniz. Kendileri gibi olan diğer tüketicilerin ürününüzden memnun olduklarını görmek, potansiyel müşterileri sizi denemeye teşvik edebilir.

Heyecan verici Grafik Kullanımı

İnsanlar görseldir.

Düz bir arka plan üzerinde düz metin sıkıcı olabilir. İnsanlar her zaman bir reklamda veya makalede yazılmış her şeyi okumak istemezler.

freepik.com

Reklamlarınıza heyecan verici grafikler ekleyerek müşterilerinizin sahip olduğu görsel ilgiye hitap edebilirsiniz.

Örneğin, önermek istediğiniz şeyin bir resmini gönderebilir veya dikkatini çekecek bir şey gönderebilirsiniz. Fotoğrafları kendiniz çekebilir veya çevrimiçi olarak telifsiz, ücretsiz görüntüler arayabilirsiniz. Ne olursa olsun, görsel bir şeyler eklemek, şirketinize daha fazla ilgi ve ilgi çekmeye yardımcı olacaktır.

İletişim Bilgileri

Onlara ne sattığını söyledin, şimdi nereden alacağını söyle. Başka bir şey para israfıdır.

İletişim bilgilerinizin bir parçası olarak daha fazla bilgi için, insanları web sitenize bağlamak için reklamlarınızı kullanmalısınız. Bu, birkaç nedenden dolayı zorunludur.

Birincisi, insanlar sitenizi kontrol eder ve bundan etkilenirlerse, onları gerçek müşterilere dönüştürmek için daha iyi bir şansınız olur.

İkincisi, kampanyanızın ne kadar iyi çalıştığı hakkında bir fikir edinmek için, reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini ve web sitesinde hangi potansiyel müşterilerin oluşturulduğunu takip edebilirsiniz. Dolayısıyla, aradığınız sonuçları elde edemiyorsanız, nerede değişiklik yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

Ürün Teslimi

Etkili bir reklam oluşturmak harika, ancak müşterilerinizi mutlu etmiyorsanız, reklamlarınız sizi çok ileri götürmez. Bu nedenle, müşterilerinize elinizden geldiğince en iyi deneyimi sağlamaya odaklanmalısınız.

Her zaman beklediğinden daha fazlasını verirseniz, hiç kimsenin hayal kırıklığına uğramasından endişe duymanıza gerek kalmaz. Daha sonra müşterilerinizin tekrar tekrar geldiğini göreceksiniz ve arkadaşlarınıza şirketinizden bahsetmeleri daha muhtemel olacak.

İnsanların sunduklarınız hakkında heyecanlanmasını sağlayacak göz alıcı reklamlar hazırlayabilirsiniz. 

Bu, potansiyel müşterilere gerçek müşteri kazanma dönüşüm oranınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Reklamcılık önemlidir ve iyi reklamcılık, şirketinizin başarılı olmasına yardımcı olacaktır.


Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 


© 2019 Create. Lines Her türlü hakkı saklıdır, telif hakkı kapsamında kullanılan telif hakkı uyarısıdır.

Comments are closed.