E-Ticaret Stratejik Yol Haritası Oluşturma Rehberi

Platform oluşturma korkutucu görünebilir, ancak bir e-ticaret şirketi olarak bunu yapmamak büyümeyi ve ölçeklenebilirliği önleyebilir. Platformunuzu başarılı kılmanın anahtarı, tam bir stratejik yol haritasına sahip olmaktır:

1. Platformunuz için kısa ve uzun vadeli hedefler
2. Platform gereksinimleri
3. Web sitenizde envanter ve içerik denetimi
4. Temel performans göstergeleri (KPI'lar) ve ölçümler
5. Dönüm noktası olan zaman çizelgesi
6. Bütçe
7. Göçlerde rol oynayacak ekip üyeleri, ortaklar ve / veya teknoloji uzmanları


Stratejik Yol Haritanız

Projeye başlamadan önce tüm bu ayrıntıların üstünden geçmek, yapılanma sürecinin mümkün olduğunca acısız olmasını sağlamaya yardımcı olacak ve aynı zamanda herkesi aynı noktada bulmaya ve önemli ayrıntıların yanlış anlaşılmasından kaçınılmasına yardımcı olacaktır.

1. Platformunuz için kısa ve uzun vadeli hedefler

Hedef belirleme, odağı arttırmanın, davranışı tetiklemenin ve ivmeyi sürdürmenin harika bir yoludur. Tüm bu nedenlerden dolayı, bir projeyi başarıyla sonuçlandırmak için hedefler çok önemlidir. Yeniden platform oluşturma hedeflerinizi oluştururken size yol gösterecek dört basit adım:

• Mevcut web sitenizin performansını denetleyin.

Kendinize sormanız gereken ilk soru, web sitenizin şu anda nasıl performans gösterdiğidir. Neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını belirleyin, ancak en önemlisi, bir referans noktası belirlemek için web sitenizin KPI'larını kaydedin. Yeniden platformlarınızdan elde edilen gelişmeleri takip edebilmek için neyle başladığınızı bilmeniz gerekir.

• Paydaşların girdisini isteyin.

Bölüm paydaşlara mevcut web sitesiyle ilgili deneyimlerini sorun, bölümlerinin uzun vadeli hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için neler geliştirilebilir? Şirketin iş hedeflerine ulaşmasını engelleyen herhangi bir şey fark ettiler mi? Deneyimlerinden faydalanacağınız bölümlerden bazıları şunlardır: Pazarlama, Satış, Müşteri Desteği, BT, Üretim / Operasyonlar ve Şirket Yöneticileri.

• Odaklanılacak anahtar metrikleri seçin.

Web sitenizin performansını yükseltmenize yardımcı olmasına rağmen, geliştirmek istedikleriniz konusunda gerçekçi olun. Doğru ölçümleri seçmek söz konusu olduğunda odağınızı koruyun, hangi ölçümlerin iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacağını belirleyin. Marka bilinirliğini artırmak isteyen genç bir markaysanız, web sitesi trafiğini (yeni oturum sayısı) artırmak isteyebilirsiniz, ancak gelir artışını sürdürürseniz, dönüşüm oranı odaklanmak istediğiniz gösterge olabilir.

• SMART hedeflerini tanımlayın.

Web sitenizin işletme hedeflerini belirlemenin iyi bir yöntemi SMART Modelidir. Bu modeli kullanarak hedeflerinizi belirlemek, iş hedeflerinize ulaşmaya odaklanmanıza yardımcı olacaktır;
- Spesifik (Neyi başarmak istersiniz?)
- Ölçülebilir (Bunun tamamlandığını nasıl bileceksiniz?)
- Ulaşılabilir (Gerçekçi olarak başarılabilir mi?)
- İlgili (İşletmenizin gereksinimlerine uygun mu?)
- Zamanında (Bunu ne zaman bitirmek istersiniz?)
SMART Hedefine örnek: “4. çeyreğin sonunda dönüşüm oranını% 5 artır”
Şimdi nereye gideceğinize dair net bir fikriniz olduğu için sizi oraya götürmek için uygun platformu ve araçları seçmeniz gerekir. Bir sonraki bölümde, başarılı olmak için bir e-ticaret platformunun ihtiyaç duyduğu tüm işlevselliklere derinlemesine bakacağız.

2. Platform gereksinimleri

Doğru seçimi yapmak ve doğru özellikleri seçmek çok zor olabilir, ancak nihai seçiminiz işletme büyüklüğünüze, bütçenize, gereksinimlerinize ve hedeflerinize göre ayarlanmaya başlasın.

• Ödeme Seçenekleri.

Yeni platformunuzun seçtiğiniz ödeme ağ geçidiyle entegre olduğundan ve ülkenizin para birimini (veya para birimlerini) destekleyebildiğinden emin olun.

• Ödeme kolaylığı.

Dönüşüm şansınızı artırmak için basit bir ödeme işlemi seçin.

• Çekici ve Kullanıcı Dostu Tasarım.

platformunuzun, mağazanızın çekici ve gezinmesini kolaylaştırmak için çeşitli şablonlar ve kişiselleştirme seçenekleri sunduğundan emin olun.

• Duyarlı (Responsive) web tasarımı.

Abode tarafından yayınlanan bir rapora göre, tüketicilerin% 88'i aynı anda ortalama 2.42 cihaz kullanıyor. Potansiyel müşterileri kaybetmemek için mağazanızın tüm cihazlara duyarlı olması gerekir.

• Güvenlik

Platform PCI'iniz uyumlu mu? Bir SSL sertifikası sunuyor mu? Peki ya ek güvenlik avantajları? Bunlar, müşterilerinizin verilerini güvence altına almak için yeni platformunuza ihtiyaç duyduğunuz kritik sorulardır.

• Sayfa Yükleme

Çevrimiçi alışveriş deneyimleri sorunsuz ve kolay olmalıdır, eğer bir sayfa açılması çok uzun sürerse müşteri alışverişi hemen bırakacaktır. Google’a göre, sayfa yükleme süresindeki yarım saniyelik bir artış bir işletmeye trafikte ve gelirde% 20 düşüşe neden olabilir.

• Müşteri Geri Bildirimi

Müşteriler, gerçek kişilerden ürün deneyimlerini öğrenmek ister, gelecek ziyaretçiler için görebilecekleri geri bildirimlerini paylaşacak bir yere sahip olduklarından emin olun.

• Çevrimiçi destek

Web sitenizde bir aksaklık olması durumunda iyi destek seçenekleri sunan platformlara bakın.

3. Web sitenizde envanter ve içerik denetimi

Bir içerik ve envanter denetimi oluşturmak oldukça basittir, web sitenizdeki tüm mevcut sayfaları, URL'leri ve içerik parçalarını bulup hesaba katmanıza ve neyin işe yarayıp yaramayacağını ve mizanpajı belirlemenizi sağlar.
İçerik denetimi ve envanter yalnızca neyi seçmenize ve seçmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda müşteri yolculuğunu yeniden tasarlamak için büyük bir resim perspektifi oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.

• İçerik ve envanter denetim kontrol listeniz:

- Daha fazla düzenleme veya kopyalamaya ihtiyaç duyan sayfaları tanımlayın
- Spot modası geçmiş ve fazlalık malzemeleri belirleyin
- Sahip olduklarınızı pekiştirin, bu sitenize tutarlılık getirecektir.
- İçerik açığı fırsatlarını tanımlayın
- İzleyici yanıtını ve davranış kalıplarını analiz edin
- Sayfaların aramada nasıl sıralandığını görün
- Daha optimize edilmiş bir müşteri deneyimini ortaya çıkarın

• Envanter denetimi

Yakalayış
Bir içerik ve envanter denetimi yapmak uzun ve sıkıcı bir iş olabilir ve özellikle işi kendiniz yaparsanız, aynı anda hem yapmak zor olabilir. Görevin başarılmasının bu kadar zor olmasının nedeni, iki farklı türde veriyi (asıl içerik) ve niceliksel (ne kadar içerik) toplayacağınızdır. Tüm bunları yazılımsal olarak çözmeniz çok önemlidir.
Bu sorunu çözmek için, web içeriği envanteri ve içeriğin kalitesi arasındaki boşluğu kapatmak için çok sayıda araç ve teknoloji geliştirilmiştir. İçerik Analizi Aracı (CAT) veya Dyno Eşleyici gibi araçlar, size zaman kazandırır ve web sitenizin yapısı ve “sağlığı” hakkında kaliteli bir rapor sunar.

4. Temel performans göstergeleri (KPI'lar) ve ölçümler

Herhangi bir yeniden platform oluşturma projesine katılmadan önce hedefinizi açıkça belirtmek son derece önemlidir. Başlıca hedefinizi, performans göstergelerini, kriterleri ve ideal proje zaman çizelgelerini içermelidir.

• “faaliyetler” ve “tarihler”

Analytics ve müşteri geribildirimleri de basitleştirmenin bir fırsatı olarak kasaya işaret ediyor. Başlıca kriterler “faaliyetler” ve “tarihler” olup projenin “tarih” ile tamamlanması gerekir. Bu mesajı eklemlemenin önemi anlaşılamıyor. İki ana sebep var:

1. Hedefler, metrikler ve KPI'lar stratejik optimizasyonları teşvik etmelidir.
• Bunlar strateji, tel kafes ve tasarım hakkında bilgi vermelidir.
• Müşteri davranışının ve geri bildirimin dikkate alındığından emin olun

2. Ölçülen metrikler YG’nin elde edilmesini sağlar.
Açıkça belirtilen KPI'ler ve kriterler, proje performans izlemesini önemli ölçüde arttırmaktadır.

• Doğru hedef eklemlemenin belirlenmesi

Hem nicel temelli iyi bilgilendirilmiş bir strateji
Nitel veriler ise tüm paydaşlar için en yüksek verime sahip fırsatları ana hatlarıyla belirtecektir. Optimizasyon fırsatlarını ortaya çıkarmak önemlidir ve cevapsız kalabilecek KPI'leri belirlemek önemlidir. Ek olarak, etkili bir keşif süreci, hem iş hem de müşteri odaklı görüşlerle proje başarısının nasıl ölçüleceğini belirlemelidir. Her ne kadar bir KPI bolluğu bu yöntemle belirlenecek olsa da, en önemli itici güçlere öncelik vermek ve bunlara odaklanmak yapısal olarak verimlidir (ve kendi akıl sağlığınız için en iyisidir).
En iyi stratejik yönü sağlamak için, keşif faaliyetleri işletme operasyonel yapısına ve hedeflerine, müşteri gruplarına, ürünlere, teknolojiye, deneyime (markalama yönergeleri) ve rekabetçi görüşlere göre bölümlendirilir.

• İşletme operasyonel yapısı ve hedefleri
° Uygun bir temel oluşturmak için iş hedeflerini genel stratejiye ve özellikle KPI'lara çevirmek gerekir. Buna gelir, karlılık ve gelecekteki örgütsel hedefler dahildir.

• Müşteri grupları
° Hedef müşteri segmentlerinin artikülasyonu, en iyi müşteri motivasyonlarını taklit eden gerçekçi performans göstergelerini belirlemek için esastır.

• Ürünler
° Yol segmentasyonu için uygun ürün grupları genel strateji için önemlidir ve önemli performans göstergelerinin alışveriş yolu içerisinde belirlenmesi ve yerleştirilmesi için hayati öneme sahiptir. Ürün lansman stratejileri de etkilenir.

• Teknoloji
° Mevcut teknoloji durumunun ve istenen gelecek durumun uygun şekilde ifade edilmesi, ekibin doğru teknolojiyi kullanmaya hazır olmasını ve ayrıca gerçekçi hedefler ve çözümler belirlemesini sağlayacaktır. (Site hızı her zaman özel bir önem taşır)

• Deneyim
° Genel çözüm ve metrikler kümesinde hesaba katılması gereken marka yönergelerinde kısıtlamalar vardır. Belirtilen hedeflere ulaşmak için potansiyel marka değişikliklerine ihtiyaç duyulabilir.

• Rekabet
° Güçlü ve zayıf yönleri tespit etmek ve yeniden oluşturma stratejisine çok yönlü bir dış analiz uygulamak ve mevcut KPI'lerin onaylanmasına veya başkalarının tanımlanmasına yardımcı olmak için rekabetçi görüşlere ihtiyaç vardır.

Görüşlerinizi bu şekilde bölümlere ayırıp hem birincil hem de ikincil araştırmanın dahil edilmesini sağlayarak, tüm paydaş çıkarlarını ve iş durumlarını hesaba katan çok yönlü bir stratejiniz olacaktır. Ek olarak, keşif işlemi, işletmenizin geçmiş, şimdiki ve gelecekteki durumunun anlaşılmasını da içerecektir. Yeni bir platform gerekli olana kadar uzun ömürlülük sağlamak için üç ila beş yıllık hedefler dahil edilmelidir.

5. Dönüm noktası olan zaman çizelgesi

Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi önceden belirlerken neden kilometre taşları oluşturmanız gerektiğini kendinize sorabilirsiniz. Kilometre taşlarınız doğrudan hedeflerinizden kaynaklanacak, basitçe söylemek gerekirse, kilometre taşları ana hedefinize / hedeflerinize götüren küçük işlem basamaklarıdır. Hedeflerinizi daha küçük eylemlere ayırarak, ekibinizin her üyesine kolayca görev atayarak projenin ilerleyişini takip edebilirsiniz.

• 1. Adım

Projenin sonunda üretmeyi planladığınız teslimatların ana hatlarını çizen bir proje kapsamı ifadesi yazın. Nihai sonucun ne olmasını istediğinizi zaten bildiğiniz için, sorunsuz bir şekilde yeni bir platforma geçiş yapın, ulaşmak için atılacak adımları açıkça belirtin. Örneğin, müşterilerinizin kim olduğu hakkında derinlemesine araştırma yapmak istiyorsanız, teslim edileceklerden bir kişi oluşturmak olabilir.

• 2. Adım

Proje teslimatlarınızı düzenlemek için, bir çalışma dökümü yapısı (WBS) oluşturmanızı öneririz, projenizi temsil etmenin, ekibinizi düzenlemenize ve önemli kilometre taşlarını belirlemenize yardımcı olacak görsel bir yoludur.

• 3. Adım

Artık projeniz daha küçük parçalara bölündüğü için, her iş paketi için yapılacaklar listesi oluşturabilir ve doğru ekip üyesine veya departmanına atayabilirsiniz. Örneğin, personelin yaratılmasını strateji direktörünüze, teslim edilebilecekleri takım için yapılacaklar listesine ayıracak şekilde atayabilirsiniz.

• 4. Adım

Bazı görevler eşzamanlı olarak tamamlanırken, diğerleri başka bir görev tamamlanana kadar başlayamaz. Buna proje bağımlılıkları denir, görevlerin tamamlanma sırasını açıkça görebildiğinizden emin olun, bu, ekibinizdeki herkesin ilk önce ne yapılması gerektiğini bilmesine yardımcı olur.

• 5. Adım

Projenizin teslim edilebilecekleri eşleştirilip bir yapılacaklar listesi atandıktan sonra, bağımlılıklar göz önünde bulundurularak, son adım her görev için ve dolayısıyla her bir teslimat için toplam süreyi belirlemek olacaktır. Ekibinizin üyelerine, çalışmalarını tamamlamaları veya size endüstri normları hakkında biraz rehberlik verecek bir uzmana ulaşmalarının ne kadar sürdüğünü sorun.

• Son olarak

Beklenmeyenleri planlamayı, bütçeyi birkaç hafta uzatmayı ya da emin olmadığınız işler için daha fazla zaman ayırmayı unutmayın. Projenizi geride bırakabilirsiniz ancak buna göre plan yaparsanız size zaman ve para kazandırabilir.

6. Bütçe

Kabul edelim, zaman para, bu yüzden proje zaman çizelgesi ve kilometre taşları ile ilgili son bölüm bu kadar önemli. Proje sürenizi planlamak ve planlamak, yeniden üretmenin maliyetini tahmin etmek için ilk adımdır. Bir projenin maliyetini belirlemek her zaman kolay değildir, bu nedenle projenizin sunumları hakkında ne kadar ayrıntılı olabilirseniz, bütçenin nereye tahsis edilmesi gerektiğini daha iyi göreceksiniz.

Maliyet yönetimi, bir proje için planlama, tahsisat ve bütçe kontrolünün bir karışımını içerir. İyi bir proje maliyet yönetimi planı, kuruluşun bütçelerini aşmamasını sağlar. Bu süreç, maliyet tahminleri ve hesaplamaları, maliyet takip çizelgesi geliştirme, üst yönetimden gelen incelemeleri ve onayları içerir.

Çalışanlarınızın projeye dahil edeceği süreyi, proje sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir yazılım veya üçüncü taraf kadar hesaplamanız gerektiğini unutmayın.

7. Göçlerde rol oynayacak ekip üyeleri, ortaklar ve / veya teknoloji uzmanları

Platformlandırma konusunda son tavsiyemiz, kendi çalışanlarınız, bir teknoloji satıcısı veya harici bir ajans olup olmadığına karar vermeniz için doğru kriterleri temel alarak kararlarınızı vermeniz için doğru kişileri seçmek. İşletmenizde olan herkese önce güvenin ve güvenmeden önce, seçtiğiniz ekibin doğru ekip olduğundan emin olun.

“Tüketicileri etkileyen ve markaları güçlendiren görsel deneyimler geliştiriyoruz.”