Sürekli değişen bir dijital ortamda iş dünyasında başarı bazen ne yaptığınıza veya ne yapmadığınıza bağlı olabilir. Bu taktik ve araçların yardımıyla işinizi başarıya ulaştırabiliriz

Dijital’in Gücünden Yararlanın
Onları kullanmıyorsanız ve bir şirket ile çalışmıyorsanız işletmenizin büyümesine yardımcı olmak için başlamanız gereken birkaç dijital taktik.

ARAMA MOTORUN OPTİMİZASYONU OLMASI

Müşterilerinizin web sitenizi yalnızca birkaç tuşa basarak bulmasına izin verin. Sağlam arama motoru optimizasyonu (SEO) ile web siteniz keşfedilebilir olacak ve hatta ücretli arama motoru pazarlama maliyetlerini kısabilirsiniz. SEO’da kazanmak ve Google arama sonuçlarının ilk sayfasına gitmek için yapmanız gereken kontrol listesi yazımıza da göz atın.

MOBİL ÜZERİNE ETKİNİZİ MAKSİMUMDA TUTUN

Kullandığınız cihazın hızı geçmişte kaldı. Mobil cihazlarımız iletişim merkezimiz, günlüğümüz, eğlence portalımız, birincil medya tüketim kaynağımız, cüzdanımız ve gerçek zamanlı bilgiye açılan kapımız oldu. Buna göre pazar.
Etkisini mobil kullanıcılarla optimize etmek için:
• Web sitenizin ve blogunuzun tüm cihazlara duyarlı olduğunu emin olun.
• Mobil kullanıcının yolculuğunu düşünün ve eşleşmesi için dijital bir deneyim tasarlayın.
• İletinize tüm mobil kullanıcıların erişebilmesini sağlamak için e-posta şablonlarınızı birden fazla cihazda test edin.

İÇERİKLE DENEYİMİNİZİ BÜYÜTÜN

İçerik pazarlaması, müşterilerinize ulaşmak için güçlü ve etkili bir yoldur ve iyi yapılırsa, etkiniz ikiye katlanır. Başlamak için dijital pazarlama uzmanı Kevin Sandlin’in bu dört maddelik kısa klavuzu kullanın.

 1. Hedefiniz nedir?
  Stephen Covey’in ünlü bir şekilde söylediği gibi, “Aklın sonuna kadar başlayın.” İçerik pazarlaması için bu, işletmenizin otoritesini ve uzmanlığını yansıtarak yeni müşteriler çekecek bir içerik kütüphanesi anlamına gelir.
 2. Elinizde ne içerik var?
  Zaten sahip olduklarınızın stokunu alın. Muhtemelen, üzerinde çalışmak için sahip olduğunuz bir içerik hazinesi var. Linkedin, Facebook, Twitter ve Instagram’daki sosyal yayınların tümü sayılır.
  İşte bakmaya başlamanız gereken bazı yerler: E-postalar, bloglar, videolar, ses kayıtları, fotoğraflar, röportajlar, teknik destek kayıtları ve konuşmaları, bilgi tabanları, ürün talimatları, topluluk forumları.
  Şimdi, içerik kategorileri geliştirin ve gerçekte neye sahip olduğunuzu görmek için içeriğinizi içinde düzenleyin.
 3. Hangi yeni içeriği yaratabilirsiniz?
  Şimdi neyin sahip olduğunu bildiğine göre, neyin eksik olduğunu düşün. Bazı işletmeler doğal olarak kendilerini belirli içerik türlerine ödünç vermektedir. Hangi tür içerik doğal olarak ürününüze veya hizmetinize uygun? Müşteriniz için değer katacak içeriği nerede oluşturabilirsiniz?
 4. İçeriği nereye dağıtırsınız?
  İçeriğiniz için bir dağıtım planı başarınızın anahtarıdır. İnsanlar ürettiğiniz içeriği nerede ararlar? Sosyal yayınlar, blog alışverişleri ve e-posta imzaları, içerik dağıtım stratejinizde göz önünde bulundurmanız gereken yerlerdir.

ETKİNLİKLERİNİZİ KEŞFEDİN

Bu dijital yanlısı bir rehber olsa da, bizzat, olaya dayalı pazarlamanın gücünü asla küçümsemeyiz. Etkinliklerinizin başarılı olmasını sağlamak için bu hazır dijital araçlardan yararlanın:

 1. Etkinliklerinizi düzenlemek, tanıtmak, yönetmek ve izlemek için Eventbrite gibi etkinlik organizasyon araçlarını kullanın.
 2. Etkinliğinizi kanallar arasında paylaşılabilir hale getirin. E-posta pazarlama yoluyla, tweetleyerek ve Facebook’ta bir etkinlik olarak göndererek tanıtım yapın.
 3. Etkinliğinizin konusuna yakınlığı olan bir kitleyi hedeflemek için ücretli bir Facebook kampanyası oluşturun.

BAŞARIN ÖLÇMESİ İÇİN ANALİTİK ARAÇLAR KURULMASI

Dijital pazarlamanın güzelliği, ölçülme yeteneğidir. Bu nedenle, başarılı dijital kampanyaların temelleri, sonuçlarını ölçmek, incelemek ve analiz etmek için mevcut araçları içerir. Doğru ölçümler size yatırımlarınızın getirisi hakkında fikir verecektir ve ne tutacağınız – ne kaybedeceğiniz konusunda kararlar vermenize yardımcı olacaktır. Neyse ki, arama motorları ve sosyal medya platformları gibi kanallar, anında sonuç veren küçük, düşük riskli deneyler kurmayı kolaylaştırıyor.
Bir analitik araç seti oluşturmak için bu üç adımla başlayın.

Çalışma Hayatınızı Optimize Etme Araçlar

En yüksek verimlilikle çalışmak için ihtiyacınız olabilicek araçlara bir göz atalım.

 1. Görsel, bulut tabanlı bir proje yönetim aracı olan Trello.
 2. Yapılacaklar listelerinizi düzenlemek ve not almak ve daha sonra bunlara erişmek için Evernote her yerde mobil uygulama, tablet veya masaüstü tarayıcı ile.
 3. Dropbox Business, dosyalarınızda her yerde ve her yerde işbirliği yapmanın rahatlığı ve hareketliliği için.
 4. Slack, e-postaları canlı sohbete yerleştirmek için iç ve dış ekipler arasında gerçek zamanlı mesajlaşma için.
 5. Tüm etkinliklerinizi ve takvimlerinizi tek bir yerde tutmak için any.do.
 6. Qwilr, böylece belgelerinizi tıklatarak kolayca paylaşılabilir web sayfalarına dönüştürebilirsiniz bir düğmenin

Öğrenmeyi asla bırakma: Dijital pazarlama dünyası sürekli değişiyor. Bilgili kalmak ve yeniliklere ayak uydurmak bu dünyanın olmazsa olmazıdır.

 • FRONT- END WEB DEVELOPMENT

Web siteniz muhtemelen en önemli ticari varlıklarınızdan biridir. Kendi başınıza kod yazmanız gerekmez, ancak (front-end web development) web geliştirme konusunda bilgi sahibi olmanız veya bilgi sahibi olan kişiler veya şirketlerle çözüme ulaşmanız en akıllıca olandır, böylece web sitenizi idare edenlerle anlamlı konuşmalar yapabilir ve bilinçli kararlar verebilirsiniz.

 • DİJİTAL DÜNYA’YI YAKINDAN TAKİP EDİN

Gittikçe daha fazla bağlı olan müşteriler ve çalışanlarla güncel kalın.
_ Reklam, tasarım, teknoloji ve perakende dünyalarından yenilik haberlerini yakından takip edin.
_ Günlük pazarlama ipuçlarınız için blogları takip edin.
_ Tasarımcılar, geliştiriciler ve girişimciler için bir haber kaynaklarını es geçmeyin.
_ Sizin için en önemli hikayeleri okumak, yazmak ve etkileşmek için dinamiklerinizi koruyun.

EN ETKİLİ TEKNİK, TRENDLER

Her yıl teknoloji, işletmelere ve etkinlik düzenleyicilerine faydalar getirerek gelişmeye devam ediyor. Her şeyin üzerinde durmak bazen çok zor olabilir, bu yüzden Eventbrite bu yılki etkinliklerinizi canlandırmak için en yeni teknoloji trendlerinin kısa bir listesini bir araya getirdi.

Mobil, Mobil, Mobil: Her iş için bir zorunluluktur

Yine cep telefonu yılı. Yakın tarihli bir Nielsen raporu, 15 milyondan fazla Avustralyalı’nın akıllı telefona sahip olduğunu ve 12 milyon civarında bir tablet cihaza sahip olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, gittikçe daha fazla insan, internete birincil erişimi olarak cep telefonlarına güveniyor. Avrupa’da günde 48 olan akıllı telefonu kontrol etme sıklığı Türkiye’de 78’e çıktı. Danışmanlık kuruluşu Deloitte’un 33 ülkede 53 binden fazla katılımcıyla yaptığı ‘Global Mobil Kullanıcı Araştırması’na göre Türkiye’deki mobil kullanıcılar günde ortalama 78 kez, diğer bir deyişle her 13 dakikada bir cep telefonu ekranına bakmaktan kendini alamıyor

Video içeriği pazarlaması ile uğraşıyorsanız

Anında yayını mümkün kılan yeni uygulamaların ortaya çıkmasıyla birlikte, video ve canlı yayın, güçlenmeden güçlenmeye başlıyor. Bir Twitter hesabına bağlı olarak, Periscope canlı akış yetenekleri sayesinde hızlı bir şekilde çekiş kazanıyor. Etkinlik organizatörleri ve katılımcıların kendileri şimdi dünyanın herhangi bir yerindeki izleyicileriyle bağlantı kurmak için etkinliklerin ve deneyimlerin canlı videosunu yayınlamaktadır.
Hemen canlı video ve video içerik programlarını indirin ve pratik yapmak için eğlenceli yaz etkinlikleri yayınlamaya başlayın.

Örnekleyecek olursak; Önemli kuruluşlar Snapchat’i olgunlaşmamış ve anlamsız olarak kabul etti, ancak göz önünde tutmaya değer bir platform, e-ticaret devi Alibaba, Snapchat’e 2015 yılında 200 milyon dolar yatırım yaparak bu platformdan büyümeyi bekleyebileceğimizin sinyallerini vermişti.

RFID Teknolojisi

Radyo Frekansı Tanımlama (RFID), bu etiket için benzersiz bir tanımlayıcı sağlayan küçük bir elektronik cihazdır. RFID bilekliği teknolojisi, bazı büyük müzik festivallerinde ve yaya trafiğini izlemek, bilet sahtekarlığını önlemek ve hatta nakitsiz ödemelerin ve sosyal medya entegrasyonunun dahil edilmesiyle katılımcıların deneyimlerini geliştirmek için büyük halk etkinliklerinde zaten kullanılıyor. RFID teknolojisi, 2017 etkinlik sezonunda Avustralya’daki etkinlik çalışanlarının yararlarını görmek amacıyla, önümüzdeki yılın başlarında KOBİ’lere daha erişilebilir hale geldi.


Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 
.

Comments are closed.