#Advertising#Agency#Branding#Creativity#Designer#Future#Innovation#Marketing#Strategy#Technology

E-Ticaret’in anlamını anlamadan önce, E-Ticaret çeşitlerine kısaca değinelim.

Ticaret Nedir?

Ticaret malların/ürünlerin üretim sürecinden tüketimine kadar geçen zamanda, ekonomik değer taşıyan başka nesneler ile değiştirilmesi, alışı ve satışı anlamında kullanılmaktadır. Ticaretin insanlık tarihindeki ilk şekli takastır. Takas yöntemi ile, mal ve hizmetler birbiri karşılığında değiş tokuş edilir. 

Vikipedi

Ticaretin mümkün olan en iyi anlamı.

“Ticaret, organizasyonları ve ilgili faaliyetlerini yöneten bir konsantre alandır”

E-ticaret nedir?

E-ticaret, ürün veya hizmetlerin elektronik olarak değiştirilmesidir. E-Ticaret veya Elektronik ticaretin, herhangi bir elektronik ortamda mal / ürün veya hizmet satmayı ve mal / ürün ve hizmet satın almayı yöneten bir prosedür tanımladığını söyleyebilirsiniz. E-posta, Elektronik mağaza taşıma, EDI ve benzeri iş verilerinin kağıtsız ticaret prosedürü olarak kabul edilir. Web bankacılığı adı verilen taksit çerçevesini kullanmak için bu teknik. E-cüzdan, Vizeler, mal ve ürün almak veya satmak için onay kartları varsayalım.

Bu aşamalar günümüzde inanılmaz hizmetleri ve avantajları nedeniyle çok moda. Bir müşteri için satın almanın en basit yöntemidir. Şu anda, e-ticaret çerçevesinin farklı türleri hakkında daha fazla veriyi açıklayayım.

E-ticaret çeşitleri

Tüm bu E-Ticaret türleri, borsaların niteliği üzerindeki karakterizasyona bağlıdır.

  • İşletmeler Arası (B2B)
  • İşletmeden Tüketiciye (B2C)
  • Tüketiciden Tüketiciye (C2C)
  • Tüketiciden İşletmeye (C2B)
  • İşletmeden Yönetime (B2A)
  • Müşteri Yönetimi (C2A)

İşletmeler Arası (B2B)Business to Business

B2B e-ticaret, farklı kuruluşlarla organizasyon yapan şirketleri yönetir. Çoğunlukla, alışılmış bir işte birkaç aşama vardır. Her şeyden önce, bir ürün bir kuruluşta yapılır ve ürününü distribütöre sunduktan sonra, bir distribütör bu ürünleri perakendecilere sunmaktadır. Bu iş, çevrimiçi iş çerçevelerinin iş türlerine bir üretici, distribütör ve perakendeci arasında yapmaktadır. Hepsini farklı organizasyonlar yapar.

Yapımcılar, distribütör ve perakendeciler gibi 3 benzersiz organizasyon vardır. Bu nedenle, bir üretici kuruluşun sitesini ziyaret eden bir distribütör, sitelerine bir talepte bulunarak ürünlerini çevrimiçi olarak satın alabilir. Bu talebin verileri, bu İşletmeden İşletmeye E-ticaret çerçevesi aracılığıyla üreticiden toplanabilir ve daha sonra üretici, isteği distribütöre göndererek işleme devam edecektir. Bu talebin alınmasının ardından toptancılar bu ürünü perakendecilere sunmaya devam edecek, bu stratejiye B2B modeli denir.

İşletmeden işletmeye ya da sıkça kullanılan İngilizce Business-to-business ibaresinin kısaltılmış şekli B2B, şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamalarına verilen addır. 

Vikipedi

İşletmeden Tüketiciye (B2C)Business to Consumer

İşletmeden Tüketiciye organizasyonları müşteriye yönetir. Bu tür bir internet iş çerçevesinde, bir kuruluş veya işletme B2C modelini kullanarak ürünlerini, hizmetlerini veya ürünlerini müşterilere doğrudan satabilir. Burada bir müşteri, bir ürün, hizmet veya ürünlerle ilgili öngörülerin her birine sahip bir kuruluşu veya işletme sitesini ziyaret edebilir. Müşteri, doğru seçime karar verdikten sonra, kuruluşun sitesinde bir istek gönderir, kuruluş isteği işleme koyar ve bunu doğrudan istemcilerine gönderir. Bugünlerde bu hedefleri Amazon, Flipkart, Daraz ve daha fazlası gibi günlük programlarınızda kullanıyoruz.

İşletmeden tüketiciye ya da sıkça kullanılan İngilizce kısa adıyla B2C, bir e-ticaret modelidir. B2C’de fiyatlar ve ürünler açık ve net şekilde yayınlanır. Ürünün teslim koşulları, garanti koşulları, fiyatı ve diğer özellikleri üretici veya satıcı tarafından tek taraflı belirlenir ve tüketicinin önüne sunulur. 

Vikipedi

Tüketiciden Tüketiciye (C2C)Consumer to Consumer

Müşteri, alıcıya kullanılan şeyleri veya ürünleri yönetir. Burada bir müşteri, ürünlerini, ürünlerini, hizmetlerini ve merak uyandıran başka bir müşteriyi bu e-ticaret çerçevesini kullanarak satın alabilir. Bu web yeniliği, bu modeli kullanarak bisiklet, araç, ev, herhangi bir elektronik eşya veya mutfak eşyası gibi kullanılan mülklerimizi veya kaynaklarımızı satmamızı teşvik ediyor. OLX, Quicker ve çok sayıda farklı yerel ayar size bu hizmeti verebilir. Bir ürünün incelikleriyle gönderiyi birleştirmek basit bir prosedürdür. Öte yandan, bir alıcıyı satmanın da yardımı olabilir, site alışveriş yapan kişiler tarafından ziyaret edilir. Ürünün bir talepte bulunup bulunmayacağını varsayalım ve satış yapan müşteri bu ürünü doğrudan alıcıya gönderir.

İngilizce açılımı “‘consumer to consumer” olan ve “Tüketiciden Tüketiciye” anlamına gelen bir e-ticaret modelidir. C2C’de Tüketiciler online bir platform/web sitesinde bir araya gelerek ürün/hizmetlerini kendi belirledikleri fiyat ile sergilerler ve alıcı tüketiciler online olarak satın alırlar. 

Vikipedi

Tüketiciden İşletmeye (C2B)Consumer to Business

İşletmeden Müşteri, hizmetlerini veya ürünlerini bir kuruluşa veren müşteriyi yönetir, kuruluşun ürünü alıcıya sunduğu B2C modeline ters çevrilmiş bir iş türüdür. Bu tür e-ticaret genellikle bir derneğe veya kuruluşa hizmet veya ürün veren tekil alıcılar için kullanılır. Özellikle programlama alanından olmanız durumunda, uzmanlar, fiver gibi bazı siteleri kullanarak hizmetlerinizi verebilir ve yeteneklerinizi kullanabilirsiniz, kuruluşlar yetenekli bir yardım sözleşmesi yapmak için hazırdır ve bu C2B modeli ile bitirilir.

Tüketiciden işletmeye, (Consumer to Business) tüketicilerin değer yarattığı ve işletmelerin bu değeri tükettiği bir iş modelidir. Örneğin, bir tüketici incelemeler yazdığında veya bir tüketici yeni ürün geliştirme için faydalı bir fikir verdiğinde, işletme girdiyi benimsiyorsa tüketici işletme için değer yaratır. 

Wikipedia

İşletmeden Yönetime (B2A)Business to Administration

Yönetimden İşletmeye, Hükümetten İşletmelere (B2G) başka bir şekilde devlet kurumlarına (Yönetim) yönetilir. Bu modelde, organizasyon ve hükümet ofisleri, web dışı kuruluşlarla karşılaştırıldığında kurumları daha etkili hale getirmek için veri ticareti yaparlar. B2A’nın bu tanımlamasının altında, bu modeli anlamanıza neden olabilir. B2A e-ticaret çerçevesi, hükümet düzeyinde ürünlerinizi veya idarelerinizi sergileyen veya tanıtan açık bölüm için çalışır. Ayrıca, iş ürünlerinizi ve idarelerinizi ihale, başvuru, barınma ve benzeri gibi İdare açılışları konusunda sunmak için bir aşama sunar.

İşletmeden hükümete veya işletmeden yönetime  işletmeler arası pazarlamanın bir türevidir ve genellikle “kamu sektörü pazarlamasının” piyasa tanımı olarak adlandırılır. Stratejik halkla ilişkiler, marka bilinci oluşturma, pazarlama iletişimi, reklamcılık ve web tabanlı iletişim gibi entegre pazarlama iletişimi teknikleri aracılığıyla çeşitli hükümet düzeylerine pazarlama ürünlerini ve hizmetlerini kapsar.

Wikipedia

Tüketici Yönetimi (C2A)Consumer to Administration

İdare ya da Hükümete Tüketici, satın alanın yazışmasını doğrudan İdare’ye yönetir. E-ticaret çerçevesi, bir müşterinin girişlerini ya da devlet kurumları ya da uzmanlarıyla doğrudan bağlantılı olan açık segmentler hakkındaki verileri talep etmesine neden olur. Örneğin, hükümet sahalarındaki güç sekmesine dikkat etmek, yasal yükümlülükleri yerine getirmek, tıbbi kapsamı ödemek vb. Muhtemelen C2A Modeli ile bitirilmiş yönetim bölgelerini ifade eder. Temel olarak, C2A e-ticaret çerçevesi, alıcılar ve hükümet kuruluşları arasında bir an ve basit bir yazışma düzeni ile sağlam güvenlik üretmektedir.

B2C, B2B, C2C ve C2B iş modeli arasındaki farklar

B2B: İşletmeler Arası

Bu tür bir işletme sitesi, ürünü son müşteriye sunan ve başka bir kuruluşa ürün veya hizmet sunan kuruluşlar için uygundur. Farklı kuruluşların, kuruluşlar arasındaki uzun mesafe ticari ilişkileri için güçlü bir ilişki kurmasına yardımcı olurlar. B2B siteleri farklı türlerde olabilir. Bunlardan biri ortaklarından veri alır, farklı markalar ürünler veya faydalar için taksit ve sözleşmeler oluşturur. B2B web örneği, bazı otomobil üreticilerinin kendi ürünlerini teslim etmek için satın alacağı araç parçaları satan bir site olacaktır. Örneğin, en önemli B2B siteleri arasında Alibaba B2B Marketplace bulunur.

B2C: İşletmeden Tüketiciye

İş için B2C siteleri en yaygın olanlarıdır. B2C modeli web üzerindeki bir müşteriye yasal olarak ürün veya yönetim satan kuruluşlar için uygundur. En büyük B2C sitelerinden biri Amazon’dur. Müşteri, sayfadaki ürünleri görebilir, bir ürün seçip talep edebilir. İşletmeden tüketiciye geçiş modeli gerektirmez ve kesin müşteriler için malın maliyetini azaltır. B2C destinasyonları, müşterilerin bu prosedürü takdir etmeleri için ürünleri satın almasını basitleştirmeyi beklemektedir.

C2C: Tüketiciden Tüketiciye

Alıcı-Tüketici sitesi, müşteriler arasında bir hakem olarak durur ve doğrudan mal satma veya satın alma şansı sunar. C2C üzerinden web yönetimi müşterileri otomobil gibi avantajlarını satabilir veya verilerini siteye dağıtarak alan kiralayabilir. Bir müşteri, sitedeki tasviri inceleyerek başka bir müşterinin ürününü satın alabilir. Örneğin, Sahibinden.com ve Airbnb gibi C2C web yönetimlerinden işletilmektedir. 

C2B: Tüketiciden İşletmeye

C2B iş modelini takip eden siteler, farklı eylem planları arasında en az yer kaplar. C2B’de insanlar ödeme karşılığında kurumlara ürün ve işletme sunmaktadır. Kurumların yönetimlerini müşterilere sunduğu B2B veya B2C’nin tamamen tersine çevrilmesidir. C2B web idareleri, müşterilere satın almak istedikleri ürünler için maliyet belirleme şansı verir. C2B sitesi, alışveriş yapan kişinin ihtiyaç duyduğu maliyetle mal satmak için endişeli olan satıcıyı bulur. C2B organizasyonları, alışveriş severler gibi, bu tür idarelerin uyarlanabilirliğinden yararlanmaktadır. Surveyscout ve Survey Monkey yaygın C2B modelleridir.

İşte bu ilerici iş modelinin büyük bir grup grubu arasında birkaç önemli faydası:

  • Çevrimiçi iş, mahalle satıcıları ve dünya çapındaki kalabalıklar arasındaki herhangi bir engeli aşarak, daha fazla spekülasyon yapmadan pusulalarını dünya pazarında genişletmelerine yardımcı oluyor.
  • Alıcılara alımlar için bir dizi seçenek sunulur.
  • Kesintisiz değişim başlangıcını teşvik eder.

İşinizi bir üst düzeye çıkarmak hakkında ayrıntılı bir fikir edinmek için CreateLines ekibinden bilgi. alabilirsiniz. iletişim


Savaş İnci – LinkedIN

Creative Director / Advertising Director / Brand Development 


© 2019 Create. Lines Her türlü hakkı saklıdır, telif hakkı kapsamında kullanılan telif hakkı uyarısıdır.

Comments are closed.